COOP HIMMELB(L)AU získali cenu Wallpaper* Design Award 2011

Zdroj
Tisková zpráva
Vložil
Kateřina Lopatová
21.01.2011 02:00
Coop Himmelb(l)au

Stavba Mezinárodního konferenčního centra v čínském městě Dalian od COOP HIMMELB(L)AU zvítězila v soutěži Wallpaper* Design Award, v kategorii "Nejlepší staveniště". Časopis Wallpaper patří k nejvlivnějším mezinárodním tištěným médiím v oblasti architektury a designu a mezi architekty, designéry a kreativci je pokládán za magazín, jenž určuje trendy.

Mezinárodní konferenční centrum se nachází v Dalianu, významném přístavním, průmyslovém, komerčním a turistickém centru, jež leží v nejjižnější části poloostrova  Liaodong, v čínské provincii Laoning. Projekt o rozměrech 220 x 200 m se rozprostírá na 8 podlažích a v jediné hybridní budově o celkové ploše 117 000 m² kombinuje bezpočet rozličných funkcí: konferenční centrum, operní sál, výstavní plochy, stejně jako podzemní podlaží s parkingem a zásobovacími či obslužnými funkcemi.

Wolf D. Prix, hlavní architekt COOP HIMMELB(L)AU, popisuje koncept mezinárodního konferenčního centra v Dalianu jako "ideu navrhnout malé město s konferenčními a prezentačními plochami pod skořepinovou střechou. V centru se nachází velkolepý divadelní a operní sál pro 1800 sedících diváků s jevištěm a flexibilní konferenční sál pro 2500 návštěvníků." Co se týče konceptu spotřeby energií Wolf D. Prix vysvětluje: "U našich projektů vždy realizujeme koncepce zohledňující uchovávání zdrojů. Také tato budova v Dalianu byla navržena s ohledem na principy udržitelnosti. Sofistikovaný koncept reflektující klima, jenž kupříkladu zahrnuje využití mořské vody k chlazení, přinese 30ti procentní úsporu energie, respektive redukci CO2."

Urbanistická strategie usiluje v případě mezinárodního konferenčního centra Dalian o vytvoření výrazného orientačního bodu na novém konci hlavních městských os v oblasti, do níž se bude město v budoucnu rozšiřovat.

Dalšími vítězi v dané kategorii jsou Zaha Hadid Architects, Plasma Studio a Groundlab, stejně jako Foster + Partners.
0 komentářů
přidat komentář

Související články