Centrální budova EPFL v Lausanne od Kengo Kuma

Vložil
Petr Šmídek
20.10.2012 13:05
Kengo Kuma
Holzer Kobler Architekturen

Campus polytechnické univerzity v Lausanne by se měl brzy rozšířit o další klenot moderní architektury. Po Rolex Learning Center od SANAA a zrekonstruované strojovně od Dominique Perraulta doplní hlavní náměstí Place Cosandey 260 metrů dlouhý objekt od tokijského architekta Kengo Kuma, který v polovině října zvítězil společně s curyšským ateliérem Holzer Kobler. Po jednoroční soutěži porazil Kuma ve druhém kole taková jména jako Jakob + MacFarlane, Barkow Leibinger nebo Harry Gugger.
Vítězný projekt s názvem “Under One Roof“ má vytvořit nové kulturní a vědecké srdce campusu, které bude pod jednou čtvrtkilometrovou kamennou střechou spojovat kavárnu, koncertní sál, výstavní místnosti k historii jazzového festivalu Montreux Jazz Lab. Dále by se zde měly nacházet experimentální laboratoře pro scénografii a nabízet zcela nové muzeální zážitky, kde by se prezentovaly výsledky vědeckého výzkumu na EPFL.
Japonsko-švýcarský tým se pro svůj projekt rozhodl “použít metaforu tradiční švýcarské kamenné střechy”. Nosnou konstrukci protáhlého pavilonu bude tvořit spojení laminovaných dřevěných nosníků a děrovaných hliníkových panelů. Na střeše budou položeny pískovcové desky. Autoři svým jednoduchým a otevřeným návrhem vedou dialog mezi tradicí a inovací, vzdálenou minulostí i budoucností.
Se stavebními pracemi, na které je vyhrazeno 30 milionů švýcarských franků, by se mělo již v příštím roce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články