Britští poslanci varují před možným neštěstím kvůli stavu budovy parlamentu

Vložil
ČTK
18.05.2023 17:15

Londýn - Britští poslanci varují před možným neštěstím kvůli neutěšenému stavu historické budovy britského parlamentu. Budova se drolí a praská a je plná rakovinotvorného azbestu, upozornili dnes podle agentury AP členové výboru Dolní sněmovny pro nakládání s veřejnými prostředky.


Budova britského parlamentu je ikonické architektonické mistrovské dílo zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. Každý rok ho navštíví zhruba milion lidí.

Jde však také o drolící se, praskající a azbestem prolezlou budovu, která podle poslanců čelí reálnímu a sílícímu riziku zkázy. V alarmující zprávě výbor uvedl, že sídlo britské demokracie je "děravé, chátrající stavení trvale vystavené riziku požáru", navíc s ohnisky azbestu na až 2500 místech. Vdechování azbestu přitom může způsobit plicní onemocnění, včetně rakoviny.

"Existuje reálné a rostoucí riziko, že katastrofální událost zničí" budovu dříve, než bude provedena dlouho odkládaná rekonstrukce, uvedl výbor. V nejnaléhavějším z řady varování z posledních let výbor upozornil, že renovační práce jsou žalostně pomalé a většinou představují "záplatování" budovy z 19. století s náklady zhruba dvou milionů liber (téměř 54,5 milionu korun) týdně.

Výbor kritizoval "roky prokrastinace" ohledně budoucnosti parlamentního komplexu, který je známý jako Westminsterský palác.

V roce 2018, po létech váhání, si zákonodárci odhlasovali, že se do poloviny tohoto desetiletí vystěhují, aby umožnili několik let velkých oprav. Rozhodnutí od té doby opakovaně zpochybňovali poslanci, kteří nechtějí odejít. Loni byla zrušena komise, která měla na projekt dohlížet.

Mezitím budova stále více chátrá. Do střechy zatéká, stoleté parovody praskají a občas odpadnou kusy zdiva. Mechanické a elektrické systémy byly naposledy modernizovány ve 40. letech minulého století.

Azbestu je na budově tolik, že na jeho odstraňování "by pracovalo odhadem 300 lidí dva a půl roku, zatímco by objekt nebyl používán", tvrdí příslušný výbor. Navíc je tu trvalá hrozba požáru. Poslanci připomínají, že od roku 2016 bylo v parlamentu zaznamenáno 44 požárních incidentů a stav objektu vyžaduje nepřetržitý dozor.

Přesto se zákonodárci zdráhají povolit ambicióznější revitalizační plán. Někteří se obávají, že veřejnost by nelibě nesla několikamiliardový účet za takový projekt v době, kdy mnoho lidí sotva vychází s penězi. Tradicionalisté jsou také neochotní se stěhovat z budovy s dotovanými restauracemi a terasou s nádherným výhledem na Temži.

Členové výboru pro nakládání s veřejnými prostředky však upozorňují, že sice "náklady na renovaci budou vysoké, ale další odklady jsou pro daňové poplatníky mnohem nákladnější".

Předsedkyně výboru Meg Hillierová uvedla, že existuje "reálné nebezpečí, že celou budovu zničí katastrofická událost dříve, než budou práce dokončeny nebo možná i započaty". Výbor vyzval politiky a parlamentní orgány, aby vypracovali jasný rozpočtový a časový plán pro uskutečnění tohoto obrovského úkolu dříve, než bude pozdě.

Parlamentní orgány však tvrdí, že v celém parlamentním areálu pokračují práce na zajištění bezpečnosti, přičemž desítky projektů oprav a restaurování už jsou v chodu. O způsobu případné rozsáhlé a komplexní renovace Westminsterského paláce by měli členové Dolní sněmovny i Sněmovny lordů hlasovat ještě tento rok.

Historie odpovědným ukazuje varovný prst, píše AP. Současná parlamentní budova, kterou v neogotickém stylu navrhl architekt Charles Barry, byla postavena poté, co v roce 1834 vyhořela její předchůdkyně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články