Britští poslanci asi vyklidí parlament kvůli rekonstrukci

Vložil
ČTK
01.02.2018 08:45


Londýn - Britští poslanci dnes schválili záměr rekonstrukce historické budovy parlamentu. Jsou tak ochotni parlament na několik let opustit, informovala agentura AP. Plán musí po Dolní sněmovně ještě schválit Sněmovna lordů.


Podle AP se budova z 19. století rozpadá, zatéká do ní, hemží se drobnou havětí a zamořena azbestem. Po letech váhání dnes poslanci otevřeli cestu k několikaleté rozsáhlé rekonstrukci. Ta přijde na miliardy liber, ale podle expertů by její neuskutečnění znamenalo katastrofu.

"Tato debata se zřejmě měla konat před nějakými 40 lety," řekla před poslanci Andrea Leadsomová, která za kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně. Dodala, že budova nutně potřebuje opravu.

Zákonodárci hlasováním podpořili výzvu členům parlamentu i jeho zaměstnancům, aby budovu nejpozději kolem roku 2025 opustili. Opravy pak mají zabrat šest let a spolykat zhruba 3,5 miliardy liber (přes bilion korun).

"Možná je přehnané tvrdit, že parlament je životu nebezpečné místo," poznamenal konzervativní poslanec Damian Green. "Ale není to divoce přehnané," dodal.

Experti v poslední době vydávali stále naléhavější varování ohledně stavu neogotické budovy, která patří mezi nejznámější symboly Londýna a je také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Svým hlasováním dnes poslanci zároveň podpořili zprávu z roku 2016, která byla vypracována na zadání parlamentu. Expertiza konstatovala, že budově hrozí povodeň či požár, které by ji učinily neobyvatelnou.
0 komentářů
přidat komentář