Americké knihovny vstupují do věku iPodů

Vložil
ČTK
26.08.2008 11:20
USA

New York

Projekt "Národní knihovny ČR" od Tomáše Kozelského (ateliér Digital Environment FA VUT)
New York - V naději, že přitáhnou zpět čtenáře, rozhodly se knihovny ve Spojených státech ve velkém rozšířit položky na seznamu digitálních knih, hudby a filmů, které si návštěvníci mohou stáhnout do počítačů či MP3 přehrávačů. Navíc je to nebude stát ani cent, což je velké plus proti internetovým portálům iTunes či Amazon. Možná tak přišel čas, kdy Američané "vydolují" ze dna zásuvek své čtenářské průkazky a vyrazí opět do knihoven, napsala agentura Reuters.
        Ve Phoenixu se například knihovní oddělení spojila, aby společně vytvořila digitální knihovnu, která obnáší asi 50.000 titulů takzvaných e-booků (elektronických knih), audioknih, hudby a videí, jež lze prohlížet a stáhnout z kteréhokoli počítače.
        Nabídka se ukázala být mezi čtenáři velmi populární, říká Tom Gemberling, odborný knihovník z oddělení elektronických médií veřejné knihovny ve Phoenixu.
Projekt "Národní knihovny ČR" od Pavlíny Vokáčové (ateliér Digital Environment FA VUT)
        Před nedávnem Gemberling rovněž navštívil tamější karavanový kemp, kde o nabídce své knihovny informoval stovku důchodců, kteří ve svých pojízdných obytných domovech křižují Spojené státy. Byli naprosto nadšení, komentoval jejich reakce Gemberling. "Mohou teď kdekoli na cestě najít počítač, prohlédnout si katalog naší knihovny, stáhnout si celou audioknihu a přehrát si její obsah během cesty po dálnici," prohlásil.
        K získání přístupu k souborům je třeba mít především čtenářský průkaz, internet a některý ze zdarma dostupných programů, jako je Adobe Digital Editions, Mobipocket Reader nebo OverDrive Media Console.
        Poté si jen stačí prohlédnout webovou stránku knihovny, vybrat si titul, přidat ho do digitálního "nákupního košíku" a kliknout na stahovací tlačítko. Pokud titul není dostupný, může být později umístěn do "úschovny" a nahrán příště.
Projekt "Národní knihovny ČR" od Jany Šipulové (ateliér Digital Environment FA VUT)
        V závislosti na jednotlivých knihovnách a titulech zůstávají soubory v počítačích uživatelů od jednoho do tří týdnů, aby se poté samy smazaly. Nikdo se tak nemusí namáhat s navracením knih, CD či DVD zpět do knihovny.
       Jedním z nejdůležitějších dodavatelů elektronických médií do knihoven je clevelandská společnost OverDrive, která spolupracuje s  nakladatelstvími jako je HarperCollins a Random House, či s hudebními vydavatelstvími typu Alligator Records.
        Marketingový ředitel firmy David Burleigh vysvětluje, že OverDrive obhospodařuje inventář čítající 100.000 titulů, spolupracuje s přibližně 7500 knihovnami a jejich přehrávače médií si již zdarma stáhly miliony uživatelů.
        "Víme také, že se to zatím týká jen malého procenta klientů knihoven. Každý, s kým mluvíme, poté prohlásí něco jako 'Cože? Opravdu děláte tohle?'," konstatoval. "Je to jako příjemné tajemství, které si však samozřejmě nechceme nechat pro sebe," dodal Burleigh.
Projekt "Národní knihovny ČR" od Báry Srpkové (ateliér Digital Environment FA VUT)
        Záleží pochopitelně na souhlasu vydavatele, ale elektronické knihy obvykle mohou být ze stolního počítače převedeny do neomezeného počtu dalších přenosných přístrojů, jejichž seznam je široký a zahrnuje například iPhony a iPody společnosti Apple či zařízení firem Sony, SanDisk, Samsung, Motorola, Microsoft a Hewlett-Packard.
        Velkou výhodou pro knihovny je také "skladnost" těchto elektronických souborů. "Skladovací prostory mnoha knihoven bývají naprosto přeplněny," vysvětluje Jim McCluskey z washingtonské knihovny Sno-Isle Libraries. "Materiál, který nezabírá místo na policích a je dostupný 24 hodin denně po sedm dní v týdnu....to je pro knihovny skutečné lákadlo," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články