Aj Wej-wej chce na Lesbosu vytvořit památník uprchlíkům

Vložil
ČTK
02.01.2016 19:15

Atény - Čínský umělec Aj Wej-wej chce na řeckém ostrově Lesbos vytvořit památník, který bude připomínat osudy migrantů připlouvajících do Evropy. Výtvarník to řekl na dnešní tiskové konferenci v Aténách. Už prý ostrov navštívil a pronajal si na něm ateliér, nyní shání sponzory, kteří by na vznik památníku přispěli.

"To, co jsem viděl, se mě dotklo jako člověka i jako výtvarníka," řekl Aj, který na východořeckém ostrově osobně viděl tisíce lidí, kteří denně připlouvají z Turecka. "Jsme svědky historické události a já cítím povinnost se na ní jako umělec podílet," dodal.

O konkrétní podobě památníku prý zatím umělec nemá žádnou představu, už nyní ale ví, že do vzniku díla se zapojí i jeho studenti. Vzniknout by mělo do konce tohoto roku, pokud se podaří najít sponzory.

Podle Aj Wej-weje by dílo mělo nést poselství o tom, jak důležitá je pomoc lidem v nouzi. Pro svůj nápad už získal starostu ostrova Lesbos Spyrose Galinose.

Osmapadesátiletý Aj Wej-wej je pravděpodobně světově nejznámějším současným čínským umělcem, který pravidelně vystavuje v nejprestižnějších galeriích. Loni se stal hostujícím profesorem berlínské Univerzity umění (UdK), a tráví tak hodně času v Evropě. Otevřený kritik porušování lidských práv v Číně bude letos poprvé vystavovat i v Praze - v únoru se před sídlem Národní galerie ve Veletržním paláci objeví jeho dílo Zvěrokruh.

1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Památník uprchlíkům?
Lubomír Hruška
05.01.16 01:40
zobrazit všechny komentáře

Související články