Výstava v Ostravě představí architekty Wagnera a Deiningera

Zdroj
Rakouské kulturní fórum v Praze
Vložil
Tisková zpráva
10.05.2008 13:15
V Ostravském muzeu budou k vidění od 15. května dvě nové výstavy. První se věnuje fotografiím Waltera Zedniceka, které zachycují stavby významného architekta Otto Wagnera.
Druhá představí salcburské stavby a nábytek vytvořený podle návrhů jednoho z Wagnerových žáků - architekta a designéra Wunibalda Deiningera.

Vernisáž společné výstavy se v Ostravském muzeu uskuteční 14. května od 17 hodin.
Otto Wagner byl výrazným architektem přelomu 19. a 20. století. Jeho práce se staly určujícím prvkem v téměř všech oblastech stavebního umění. Rakouský fotograf Walter Zednicek vyfotografoval stavby Otto Wagnera tak, jak by je Wagner rád viděl. Bylo by sice možné též ukázat, jak pozdější generace některé z jeho staveb "zohyzdily". Ale cílem této výstavy není kritizovat pozdější necitlivé zásahy, ale představit Otto Wagnera, protože i dnes má stále co říci.
Význam pedagogického působení Otto Wagnera přesahuje dosah jeho vlastních prací. Jeho spolupracovníci a žáci šířili a zdokonalovali Wagnerovo architektonické smýšlení po celé střední Evropě, řada z nich také v Česku: Josef Maria Olbrich, Josef Hoffmann, Josip Plečnik, Jan Kotěra, Leopold Bauer a Hubert Gessner.

Souběžně probíhající výstava připravená salcburským muzeem představuje salcburské stavby a nábytek vytvořený podle návrhů jednoho z Wagnerových žáků - architekta a designéra Wunibalda Deiningera. Tento významný představitel rakouské architektury vytvořil z tradice a moderny vlastní styl a jeho tvorba tak osciluje mezi funkcionalismem a ornamentem, expresionismem a věcností.

Ostravské muzeum doplnilo expozici o dobové i současné fotografie staveb nejen Wunibalda Deiningera, ale i dalších Wagnerových žáků (například Otokara Béma a Františka Fialy), kteří zanechali svůj výrazný rukopis na architektonické podobě Ostravy.

Obě výstavy v Ostravském muzeu (Masarykovo náměstí 1) potrvají do 13. července 2008. Budou přístupné vždy od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin.


Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články