Výstava ukáže saunu jako architektonický i sociální fenomén

Vložil
ČTK
11.01.2017 09:00
Praha

H3T Architekti

Praha - S podtitulem Architektura požitku začne příští týden v pražské Galerii Jaroslava Fragnera výstava, která ukáže sauny z různých koutů světa i dob. Místo užívané pro očistu těla i ducha představí jako pozoruhodnou součást moderní architektury i společenský fenomén. Návštěvníci se dozví, kam až sahá tradice saunování v České republice a ve výběru nejlepších současných realizací naleznou i české příklady. Pro milovníky saunování bude připravena sauna přímo ve výstavě.

Před galerií bude stát sauna od známého studia H3T Architekti, které má za sebou téměř dvě desítky realizovaných saun, třeba vltavské Lázně na lodi, létající saunu nebo cyklosaunu. Rezervaci je možné provést na webu.

Výstava představí saunu dřevěnou, prosklenou, betonovou, mobilní, saunu na kolečkách, na vodě i pod zemí, díla méně známých i slavných architektů, například skandinávského architekta Samiho Rintaly nebo berlínského ateliéru Raumlabor.

Veřejné lázně byly kdysi místem pro navazování a udržování sociálních kontaktů, nejen prostředím pro relaxaci a sport, ale i pro politické diskuze, obchodní schůzky i požitkářství. "Saunování má silnou tradici i v České republice. Lázeňství na našem území bychom mohli datovat již od středověku, vždy bylo spojováno s kvalitní architekturou a mnoho předních tvůrců se podílelo na vzniku zajímavých realizací pro sportovní, zdravotní, očistné i relaxační aktivity," říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta k postavení sauny v českém i mezinárodním kontextu.

"Díky této tradici a mnohým experimentálním projektům inspirovaným zahraničními realizacemi můžeme v Česku navštívit velké množství zajímavých a především nízkorozpočtových staveb. A možná dokonce můžeme hovořit o české alternativní cestě díky studiu H3T, které si vydobylo pevnou pozici po celé Evropě,"
doplnil.

Mnoho významných staveb saun vzniklo podle Merty v zemích, kde se daří kvalitní architektuře - Finsku, Norsku či Rakousku, tedy v zemích, kde se vede dialog s geniem loci krajiny, kde je snaha a podpora udržitelné architektury. Sauna však může být důležitou komunitní a sociální platformou, jako je tomu v Sandhornøy na severu Norska nebo v helsinském Loyly Public Sauna Complex. Může přispět i při revitalizaci brownfieldů - jako v případě plechové stavby od berlínských Raumlabor, která oživila staré doky v Göteborgu.

Výstava saunové architektury začne 18. ledna a potrvá do 10. března.
0 komentářů
přidat komentář

Související články