Výstava přibližuje, jaký byl architekt Jan Kotěra učitel

Vložil
ČTK
18.01.2022 19:00
Praha

Jan Kotěra

Praha – Pedagogické působení architekta Jana Kotěry, čelného představitele české moderní architektury, přibližuje výstava na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jmenuje se Jan Kotěra a jeho žáci na Umělecko-průmyslové škole, jak se škola dříve jmenovala, a potrvá do 19. února.


Kotěra vychoval novou generaci mladých pokrokových architektů, k nimž patří klíčové postavy české architektury první poloviny 20. století, jako jsou Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Rössler, Bohuslav Fuchs, František Lydie Gahura či Jan Zázvorka.

Jan Kotěra učil na UMPRUM v letech 1898 až 1910 a předával zde nejen své zkušenosti nabyté i během studia na Akademii výtvarných umění ve Vídni ve škole Otto Wagnera, ale postupem času i ze své vlastní praxe. Prosazoval nový sloh a zdůrazňoval racionalistické konstruktivní principy.

Výstava ukazuje nejen již dříve publikované práce studentů, ale i některé dosud neprozkoumané výkresy uložené v Národním technickém muzeu. "Ty můžeme brát jako jednu z výpovědí, jaká zadání byla žákům skutečně ukládána. Školní práce jsou doplněny medailonky samotných architektů a ukázkami jejich pozdějších prací," uvedl kurátor Josef Holeček.

Expozice se snaží svým architektonickým uspořádáním navodit atmosféru ateliéru - na dobové nástěnky odkazuje po obvodu sálu instalace studentských skic a medailonků Kotěrových absolventů. Rýsovací stoly nahradila expozice s ukázkami dobové literatury.

Jan Kotěra se narodil v roce 1871 v Brně. Studoval od roku 1894 na vídeňské Akademii výtvarných umění, v roce 1897 odjel na roční stipendijní pobyt do Itálie. Ve Vídni ho v roli pedagoga ovlivnil architekt Otto Wagner, seznámil se tam ale také s Jože Plečnikem, Josefem Hoffmannem či s Adolfem Loosem. Poté nastoupil na speciální školu dekorativní architektury na pražské uměleckoprůmyslové škole (dnes UMPRUM) na místo Friedricha Ohmanna.

Mezi jeho nejznámější díla patří například Národní dům v Prostějově, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, v Praze pak jeho vlastní vila na Vinohradech, Laichterův dům na Vinohradech nebo někdejší obchodní dům Mozarteum v Jungmannově ulici.
0 komentářů
přidat komentář

Související články