Švýcarský architekt Roger Boltshauser poprvé vystavuje v Česku

České Budějovice – Českobudějovický Dům umění dnes otevřel expozici s díly švýcarského architekta Rogera Boltshausera s názvem Response (odpověď). Je to jeho první výstava v České republice. Architektonickou tvorbu zastupují modely a velkoformátové fotografie hotových staveb. K vidění jsou i kresby, které jsou mnohdy záznamy nápadů na stavby. Návštěvník si může osahat materiály, jež architekt používá pro stavby. Boltshauser propaguje při stavbě budov udusanou hlínu, řekl ČTK kurátor výstavy Michal Škoda. Výstava potrvá do 8. září.

"Výstava je sice průřezem Boltshauserovy tvorby a jeho studia, ale není to portfolio. Má ukázat podstatu díla, které odpovídá na otázku udržitelnosti. Proto tu jsou nejen ukázky jeho staveb hotových nebo rozdělaných, ale i kresby, na kterých divák může vidět, jak autor přemýšlí, co ho inspiruje pro tvorbu architektury,“ uvedl Škoda. Právě důraz na udržitelnost přivedl Bolthausera k experimentování s udusanou hlínou jako univerzálním a snadno dostupným materiálem. V roce 2021 postavil vyhlídkovou věž muzea cihelny Ziegelei ve švýcarském Chamu právě z udusané hlíny.

Roger Boltshauser založil společnost Boltshauser Architekten AG v roce 1996 v Curychu. Kromě práce pro svou kancelář ve Švýcarsku i ve svém oboru učil na vysokých školách, a to i Německu. Jako architekt se Boltshauser zaměřuje hodně na veřejný prostor, například na radnice, výzkumné laboratoře, školy, sportovní centra, nebo například objekty zoologické zahrady.

S výstavou je spojená doprovodná akce s názvem Bez obav v prostoru, která se koná 26. června. Bude to dílna pro rodiče s dětmi od tří let. "Dětem a rodičům nejprve představím výstavu, a tak budou mít i inspiraci k tvorbě. Zájemci si pak z hlíny vytvoří různé tvary, ze kterých si složí dům,“ řekla ČTK lektorka Šárka Kosová.
0 komentářů
přidat komentář