Světově uznávaný architektonický ateliér OFIS ARHITEKTI představí svá díla v Galerii Architektury Brno

Zdroj
Galerie Architektury Brno
Vložil
Tisková zpráva
07.02.2014 22:55
OFIS arhitekti

Galerie Architektury v Brně (GAB) navazuje na úspěšnou spolupráci s Kabinetem architektury v Ostravě a přiváží do Brna průřez architektonické tvorby uznávaného slovinského ateliéru OFIS ARHITEKTI ve formě velkoformátových fotografií a modelů. Výstava bude zahájena dlouholetým spolupracovníkem Kabinetu architektury na Slovensku a ve Velké Británii a hlavním iniciátorem výstavy Rastislavem Udžanem 11. února 2013 v prostorách Galerie Architektury Brno a potrvá do 7. března 2014. Galerie je otevřena denně od 10:00 do 18:00 hod.
Architektonický ateliér OFIS ARHITEKTI založili v roce 1996 Rok Oman (1970) a Špela Videčnik (1971), kteří absolvovali fakulty architektury Lublaňské univerzity a prestižní Architectural Association School of Architecture v Londýně. Již v roce 1998 vyhráli několik architektonických soutěží, například na stavbu fotbalového stadionu v Mariboru a Městské muzeum v Lublani. Mnoho jejich projektů bylo nominováno na evropskou cenu Mies van der Rohe Award za současnou architekturu. V roce 2000 jim bylo v Londýně uděleno prestižní ocenění "Mladý architekt roku" a roku 2005 získala jejich Vila čestné uznání na Bienále v Miami. V roce 2009 obdrželi Stříbrnou medaili IOC/IAKS a roku 2006 jim byla udělena European Grand Prix for Innovation Award.
"Přestože se ateliér nachází v Lublani, jeho architekti pracují a komunikují na mezinárodní Úrovni, Účastní se soutěží a odborných diskuzí po celém světě. Vyhráli kupříkladu soutěž na přestavbu části benátského průmyslového předměstí Marghera a výstavbu bytového komplexu v rakouském Grazu. K otevření francouzské pobočky v roce 2007 vedlo vítězství jejich projektu v soutěži na výstavbu 180 bytových jednotek v pařížském Petit Ponts, prvního velkého projektu bytové výstavby pro zahraničí. Nedlouho poté následoval druhý velký projekt - výstavba fotbalového stadionu v běloruském Borisovu, kterýma být dokončen v roce 2012," říká Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno.
Tadeáš Goryczka z ostravského Kabinetu architektury dodává: "Mezinárodní tým pracuje v ateliérech v Lublani, Paříži, Londýně a Moskvě. Začátky aktivit OFISu sahají do 90. let, která byla pro republiky bývalé Jugoslávie zvlášť vzrušující. Slovinsko procházelo intenzivním hledáním vlastní ekonomické i kulturní identity, v mnoha oblastech začínající od nuly. V architektuře to znamenalo, Že většina větších architektonických kanceláří se musela zmenšit, nebo dokonce zkrachovala, čímž se vytvářel prostor pro mladší týmy či jednotlivce, aby se mohli Účastnit architektonických soutěží. V té době se ateliéru OFIS dařilo ohromovat hodnotitele originálním myšlením a čistým pojetím."
0 komentářů
přidat komentář

Související články