Pražská vila od Adolfa Loose ukazuje modely jeho staveb

Vložil
ČTK
14.03.2019 22:05
Adolf Loos


Praha – Modely 13 staveb architekta Adolfa Loose si mohou ode dneška prohlédnout návštěvníci jedné z nich, pražské Winternitzovy vily. Modely domů v měřítku 1:50 připravili studenti Tokijské univerzity a v Praze budou vystaveny do 16. června. Winternitzova vila na Smíchově je vedle Müllerovy vily ve Střešovicích méně známou Loosovou stavbou v hlavním městě.


Do vystavených propracovaných modelů 13 staveb je možné díky odstranitelné boční stěně nahlédnout a vidět Loosův raumplan, tedy způsob členění prostoru včetně vnitřního zařízení. Kromě modelů dvou zmíněných pražských vil návštěvníci uvidí pařížský dům Tristana Tzary, vídeňské vily Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch či nerealizovaný projekt - dům pro Josephinu Bakerovou.

Japonský pedagog Jošio Sakurai všechny Loosovy stavby navštívil a věnuje se tomuto slavnému architektovi celá léta. "V 90. letech jsem se začal Loosovi věnovat více, zaujal mne především jeho specifický přístup k prostoru a estetice. O stavbě modelů jeho projektů jsem začal uvažovat po návštěvě Müllerovy vily, kde na mě hluboce zapůsobil její magický prostor. Chtěl jsem pochopit, jak Loos při navrhování svých domů uvažoval, a stavba trojrozměrného modelu se pro to ukázala být klíčová," uvedl.

Samotný Loos často naopak hledal při své práci inspiraci v japonské kultuře. Její vliv je patrný například v letní jídelně Müllerovy vily, která je inspirována japonskými dřevoryty, nebo v Plzni v bytě Lea Brummela, kde se nachází obdélníkový rastr roštu, evokující japonskou architekturu.

Smíchovská vila, kde dnes výstava modelů začala, nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Vystěhovalecký fond. Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze manželka původního majitele Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci, kteří ji dnes provozují, se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články