1. Slavnostní společenský večer k festivalu, který se bude konat dne 1. 10. 2013
ve Španělském sále na Pražském hradě (jedinečná společenská akce pro cca 400 pozvaných lidí, která otevírá celý festival, účastní se zástupci vlády, měst, zahraniční hosté, velvyslanci, partneři a vybraní novináři). Na slavnostní večer přijal pozvání prezident České republiky Miloš Zeman.
Moderátorem slavnostního večera bude PhDr. Jakub Železný.
Vstup pouze na pozvánky.
2. Odborná konference na téma Ochrana hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie. Konference se bude konat ve čtvrtek 3. 10. 2013 od 14.00 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze za účasti pozvaných zástupců světové organizace UNESCO, evropských a světových odborníků na problematiku ochrany památek a architektonického dědictví.
3. Výstava Varšava modernistická
Výstava fotografií prezentujících skvosty modernistické meziválečné architektury hlavního města Polska.
Výstava v Galerii Polského institutu v Praze (www.polskyinstitut.cz)
Vernisáž: 26. 9. od 18.00 hodin
4. Výstava Rumunští architekti – tvůrci dědictví
Komplexně pojatá výstava představí prostřednictvím aktuálních a historických fotografií, plánů, výkresů a dat přes 100 staveb, realizovaných více než 50 architekty různých vyznání, různých období a různých stylů – od roku 1892 do roku 2012.
Výstava v Rumunském kulturním institutu.
5. Výstava Bulharské architektury
Výstava v Bulharském kulturním institutu.
6. Výstava Stavba roku 2013
Výstava ve Valdštejnské jízdárně.
7. Dny měst v Praze:
Ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 bude ve dnech od 27. 9. do 10. 10. 2013 na náměstí Republiky připraven pavilon pro prezentaci zemí a měst v centru Prahy - nejen architektonické dědictví tvoří zemi a město, jeho charakter a ducha. Jednotlivé státy a města zde představí vlastní kulturní program (hudba, tanec, gastronomie, divadlo atd.). Pavilon bude rovněž informačním centrem festivalu.
8. Přednášky českých a zahraničních architektů (v Národní technické knihovně, Praha 6). Připravujeme následující přednášky – Izrael (Bracha a Michael Chyutin), Mexiko (Jorge a Arturo Arditti), Německo (Nikolaus Goetze), Peru (Iain Mackay), Portugalska (Carlos Castanheira), Španělska (Nieto Sobejano/Fernando Menis), Švédska (Bolle Tham), Turecko (Emre Arolat), Valonska-Bruselu (Pierre Hebbelinck) a další. Harmonogram jednotlivých přednášek viz Jednodenní akce.
9. Komentované procházky za architekturou. V letošním roce tradičně proběhnou procházky za historickou architekturou Prahy. Ve spolupráci s Pražskou informační službou. Harmonogram jednotlivých procházek viz Jednodenní akce.