Le Corbusier - Chandigarh - pozvánka na vernisáž

Zdroj
Gabriel Kurtis, Galerie Architektury Brno
Vložil
Tisková zpráva
23.01.2015 11:30
Brno

Le Corbusier
Milan Pitlach

Galerie Architektury Brno představí dílo nejvýznamnějšího architekta 20.století. Le Corbusier, vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret byl původem švýcarský architekt, urbanista, teoretik a malíř.  
Výstava se soustředí na Chandigarh, „nové“ hlavní město indického státu Pandžáb (Punjab), které obdobně jako Niemeyerova Brazílie vzniklo na zelené louce. Město má tvar siluety člověka, jehož hlavu představuje komplex Kapitolu, který pod sebe zahrnuje budovy státní správy, Národního shromáždění a Nejvyššího soudu. Návštěvníci výstavy budou moci do Chandigarhu nahlédnout díky fotografiím Milana Pitlacha.

„Výstava je doplněna sedmi originálními skicami Le Corbusiera z jeho raného období a taky původní dokumentací z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně připomínající Le Corbusierovou návštěvu Československa.“
uvádějí kurátoři výstavy Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec.„Le Corbusier svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury a je považován za největšího architekta 20. století, jehož odkaz je stále živý a inspiruje generace architektů a umělců i v dnešní době.“
dodává ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis.  


Le Corbusier sám sebe popsal takto: „Jsem samouk a jsem zvědavý. Nemám žádnou školu, nemusel jsem se tudíž pracně odnaučovat to, co bych se v ní učil. Nechci se míchat mezi akademiky, neboť člověk nesmí myslet akademicky. Jedinou mou školou je neustálé pozorování přírody a věcí kolem nás.Milan Pitlach
(*1943) vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Je členem Komory architektů Spolkové republiky Německa i u nás. Působil v Londýně, několik let pracoval v renomovaném ateliéru O.M.Ungerse v Kolíně, posledních několik let žil a tvořil v čínské Šanghaji. Jako architekt se věnuje především obytným a polyfunkčním komplexům a urbanistickým projektům. Za svou činnost získal již mnoho ocenění v České republice i zahraničí. Patří k významným  českým  fotografům, jeho práce byly a jsou prezentovány v mnoha galeriích u nás a ve světě, jeho texty publikuje mimo jiné Revolver Revue a Kritická Příloha Revolver Revue.


Výstava vznikla v Kabinetu architektury ve spolupráci s Milanem Pitlachem a díky podpoře Galerie výtvarného umění v Ostravě, Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně a Opavské kulturní Organizaci OKO.

Výstavu zahájí architekt Petr Hurník v úterý 27. ledna 2015 v 18.00 hodin v Galerii Architektury Brno. Otevřena bude denně od 10. do 18. hodin do 20. února 2015.

Více informací >
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
opava :-(
kedd
29.01.15 10:29
Niemeyerova Brasilia
Štěpán Janů
31.01.15 08:24
Niemeyerova Brasilia
Dr.Lusciniol
02.02.15 10:27
recyklace
raval
02.02.15 02:40
zobrazit všechny komentáře

Související články