Instalace OFF FENCE na Benátském bienále architektury 2021

Na pozvání hlavního kurátora Hashima Sarkise se Matěj Hájek a Tereza Kučerová poprvé účastní Bienále architektury v Benátkách. Jako jediní reprezentují Českou republiku na této prestižní přehlídce současné architektury s letošním tématem How will we live together? V sekci How will we play together? na volně přístupné pevnosti Forte Marghera představí instalaci OFF FENCE / PLOT.

Plot symbolizuje separaci. Napříč historickým vývojem dělily různé podoby zdi společnost, ať už fyzicky, geo- graficky, kulturně či sociálně. Pokud si klademe otázku Jak budeme žít společně, je potřeba si nejprve uvědomit, co nás odděluje. Co nás dělí od stavu, o který usilujeme.

Instalace OFF FENCE svým radikálním umístěním přetíná stávající štěrkovou cestu a manifestuje tím fenomén separace. "Volíme konfrontační notu. Přetínáme cestu. Měníme překážku v impuls. V impuls proměny," doplňuje autor, sochař Matěj Hájek.

Návštěvníkům Bienále je postavena do cesty překážka – dřevěný plot. Pokud chtějí dále pokračovat v cestě, jsou nuceni situaci řešit. Lze se vzdát záměru v cestě pokračovat, nebo překážku obejít, či instalací projít. Tento fyzický akt nabývá, v námi formulovaném kontextu, symbolického vyznění: umožní vstoupit do překážky, a tím vstoupit do problému. "Prostřednictvím hry podnikáme odvážný krok. Vlastní iniciativou poháníme dynamo změny. Hra je iniciací změny. Vstupem do fyzického těla překážky překonáváme sami sebe," popisuje Hájek.

Tereza Kučerová dodává: "Ve městech není dost příležitosti pro svobodný pohyb dětí. Hřiště jsou často navrhována jako jediná místa pro hru. Symbolem tohoto nedostatku je pro nás plot ohraničující dětská hřiště. Ten separuje děti od zbytku městského prostředí. Ve městech navržených s ohledem na potřeby dětí ploty nejsou potřeba."

Hájek se širším vztahům herních prvků věnuje ve svém výzkumu v rámci dizertační práce na Akademii výtvarných umění v Praze. "Prostorová skladba herního prvku vychází z aplikace poznatků oboru neurovědy. Pohybem po naklo- něných rovinách platforem dochází ke stimulaci fyzického aparátu, a tím i k zvýšení naučného potenciálu hry."

Způsoby konstrukce a hlavní materiály užité v projektu

Boční stěny konstrukce jsou vytvořeny z modřínových profilů (60 × 120 cm), které propojeny mezi sebou a zároveň napojeny na nosnou konstrukci z pozinkované oceli pomocí závitových tyčí tvoří celek instalace. Po celé délce dřevěných "plotů" jsou vodorovné HEA profily, které jsou umístěny pod terénem a tvoří navzájem jeden prostorový celek. Šikmé platformy, které vyplňují pole mezi ploty jsou tvořeny pomocí modřínových hranolů a opláštěny překližkou opatřenou barevným protiskluzovým nátěrem. Přístupové žebříky jsou z pozinkované oceli.

Prostorové řešení

Instalace je tvořena čtyřmi "ploty" z modřínových profilů, které se postupně odklání od vertikální osy. "Ploty" jsou navzájem propojeny šikmými platformami, které umožňují pohyb po herním prvku. Přístup do instalace je možný po šikmých platformách a z bočních stran po ocelových žebřících.

Materiály

pozinkovaná ocel – části nosné konstrukce, přístupové žebříky, madla
sibiřský modřín – nosná konstrukce, platformy nosná konstrukce
překližka barvená – platformy
Produkty a značky
Zakázková výroba: JJ-konstrukt – ocelová konstrukce; Doby Constep s.r.o. – výroba a montáž dřevěných prvků; spojovací materiál SFS intec s.r.o.

Doplňující informace

Bienále v Benátkách patří již více než sto let k nej- prestižnějším kulturním institucím na světě. Od svého založení představovalo nejnovější umělecké trendy a orga- nizovalo mezinárodní přehlídky současného umění. V 80. letech dvacátého století se uskutečnila první mezinárodní výstava architektury. Z důvodu pandemie koronaviru byl 17. ročník Bienále architektury přesunut z původního termínu v roce 2020 do letošního roku. Bienále lze navštívit od 22. května do 22. listopadu 2021 v prostorách Arsenale, Giardini, a nově i na pevnosti Forte Marghera.

O studiu / autorovi

Matěj Hájek (* 1982 Praha) je český umělec a zakládající člen skupiny Ztohoven (2003), pod pseudonymem Otto Horsi. Narodil se v roce 1982 v Praze. V roce 2003 zahájil studium na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru nových médií Veroniky Bromové. Absolvoval v ateliéru sochařství u Jaroslava Róny.
Jeho autorská tvorba se pohybuje na pomezí architektury, sochařství a landartu. Dlouhodobě se věnuje vztahu sochy a herní funkce, realizovaném v podobě rozměrných projektů dětských hřišť, jako Rezervace Bororo v pražské ZOO nebo Herní krajina PECKA ve Velké Úpě. Projekty, na kterých se podílel, získaly ocenění Grand Prix Architektů, Dřevostavba roku či nominaci na Czech Grand Design. Od října 2019 je doktorandem na domovské AVU v ateliéru Tomáše Hlaviny. Žije a tvoří v Praze, kde v roce 2020 s fotografkou Bet Orten založil kreativní studio SKULL. Jedná se o přirozené vyústění tvorby obou autorů. SKULL studio zaštiťuje projekty od prvního nápadu, skici až po realizaci, instalaci i následné vizuální zpracování díla (fotografie, videa).

Tereza Kučerová (* 1980 Pardubice) studovala na VŠUP v ateliéru architektury. Po ukončení školy se stala součástí sdružení MOLO architekti, se kterými pracuje a tvoří již 10 let. Věnují se především dřevostavbám, kromě soukromého bydlení také návrhům mateřských školek, kavárny nebo interiérům. Se sochařem Matějem Hájkem spolupracuje na návrzích dětských hřišť (Bororo v pražské Zoo, Herní krajina Pecka v Krkonoších). Její práce byly oceněny v soutěžích Dřevěná stavba roku nebo společností Za krásnou Olomouc.
0 komentářů
přidat komentář