Architekt Hubáček není spojený jen s Ještědem, ukáže výstava v Liberci

Vložil
ČTK
10.06.2024 17:00
Liberec

Karel Hubáček

Liberec – Severočeské muzeum v Liberci chystá výstavu věnovanou architektovi Karlu Hubáčkovi, od jehož narození letos uplynulo 100 let a od smrti 13 let. Jeden z kurátorů výstavy Luděk Lukuvka dnes novinářům řekl, že na ní chtějí připomenout, že Hubáček není spojený jen s unikátní stavbou hotelu a vysílače na Ještědu, za niž získal prestižní Perretovu cenu.

"My ho chceme tady představit nejenom jako autora Ještědu, ale i jako autora širokého architektonického díla, jako osobnost," řekl Lukuvka. I proto nese výstava přízvisko "známý neznámý". Vernisáží začne ve středu navečer.

V malém výstavním sále muzea bude několik modelů staveb, dokumentární fotografie původní podoby i současného stavu Hubáčkovy architektury, dobové plány i vizualizace nerealizovaných staveb. "Protože upřímně, Karel Hubáček jako spousta jiných architektů toho více nepostavil, než postavil," uvedl kurátor. Jednou z nerealizovaných staveb, která bude na výstavě ve formě modelu, je dostavba Naivního divadla v Liberci.

Na výstavě ale nemohou chybět nejvýznamnější Hubáčkova realizovaná díla. Jako první návštěvníci při vstupu do sálu uvidí model hotelu a vysílače na Ještědu. "Pak tady bude jeho jedna z ranějších věcí, jeho rodinný montovaný domek, který se teď otvírá veřejnost. Pak tady bude rovněž raná realizace kina Máj v Doksech. A pozdní, velmi významná, realizace málo připomínané koncertní síně kulturního domu v Teplicích. Tu velice doporučuji k návštěvě, protože to je jedna z nejlepších akustických síní pro hudbu vůbec v Čechách, to se málo ví," dodal kurátor. Mezi šest nejvýznamnějších Hubáčkových staveb zařadil ještě dvě technické stavby v Praze - věž hydrometeorologického ústavu v Libuši a vodárenskou vyrovnávací věž v Děvíně.

Kurátorům se pro výstavu podařilo získat i fotografie ze soukromého archivu Hubáčkovy rodiny. "To si myslím, že bude moc pěkné, protože tam budou dodnes nepublikované fotografie, které ukazují, jak se v průběhu let Karel Hubáček měnil nejen vizuálně, ale i dokumentují proměnu této osobnosti," dodal Lukuvka. Snímky zachycují život architekta v období od 50. do 80. let minulého století. Na výstavě bude také promítán dokument, jenž vznikl díky neziskové organizaci Post Bellum spravující sbírku Paměť národa. Film ukáže osobnost architekta skrze vzpomínky kolegů, rodiny a přátel.

K výstavě chystá muzeum i komentované prohlídky montovaného domu, který Hubáček navrhl a v němž také žil. Muzeum ho má ve správě od konce minulého roku. "Dům je přístupný virtuálně už někdy od února letošního roku a jako doprovodný program k této výstavě budou od června do začátku října komentované prohlídky. Začínáme 18. června a vždycky úterý odpoledne bude věnováno prohlídce domu Karla Hubáčka," řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články