Archikultura 2015 v Ostravě nabídne tři výstavy

Ostrava - Mezinárodní festival architektury, designu a umění Archikultura 2015 letos v sálech Domu umění při Galerii výtvarného umění Ostrava nabídne celkem tři výstavy. Představí dílo a tvorbu Alfreda Neumanna či práci nizozemské kanceláře NL Architects, která navrhla i architektonické a urbanistické řešení území ostravského výstaviště Černá louka. Třetí výstavou je ukázka z tvorby japonského architekta Masaharu Takasakiho. Novinářům to dnes řekl ředitel galerie Jiří Jůza. Všechny výstavy začínají dnes.
    Jednotlivé projekty festivalu se konají i na dalších místech. Cílem celé akce, za níž stojí sdružení Kabinet architektury, je přiblížit veřejnosti moderní a současnou architekturu prostřednictvím výstav, projekcí filmů, besed a přednášek i živých exkurzí.
    Hlavním projektem letošního festivalu je světová premiéra výstavy nazvané Architektura zmocňující se prostoru / Alfred Neumann - život a dílo, kterou dva roky připravoval mezinárodní tým z Evropy, USA i Izraele. "Nebýt složité doby, v níž žil a tvořil, proslul by zřejmě Alfred Neumann již dávno jako nejslavnější český tvůrce a teoretik moderní architektury," tvrdí jeden z autorů Tadeáš Goryczka.
    Jde vůbec o první realizovanou výstavou o díle Neumanna, který se v roce 1900 narodil ve Vídni, studoval v Brně, celosvětově se proslavil v Izraeli a v roce 1968 zemřel v Kanadě. V ostravské galerii jsou zbudovány čtyři prostorové modely podle Neumannových nejproslulejších projektů v takovém měřítku, aby jimi návštěvníci mohli procházet. Výstavu doplňuje Neumannova osobní korespondence, fotografie, malby a skici.
    Další architektonická výstava v Domě umění už mapuje trendy zcela současné. Představí totiž některé návrhy nizozemské kanceláře NL Architects, která navrhla i architektonické a urbanistické řešení území Černé louky v Ostravě. Zájemci uvidí tento návrh, který počítal s kombinací bujné vegetace s reálnou zástavbou. "Představíme i dalších 30 projektů naší kanceláře," řekl za NL Architects Pieter Bannenberg.
    Také třetí výstava ukazuje současnou architekturu. Tentokrát v pojetí soudobého japonského autora Masaharu Takasakiho, kterého v současnosti zaměstnává hlavně obnova těch území Japonska, která v nedávných letech těžce poničily zemětřesení, cunami a jaderná havárie.
    Všechny tři festivalové výstavy budou v Galerii výtvarného umění otevřeny do neděle 7. června.
0 komentářů
přidat komentář

Související články