Vítězem soutěže na přístavbu tělocvičny ve Valašském Meziříčí je ateliér AXXI

Vložil
ČTK
17.04.2024 21:15
Valašské Meziříčí

AXXI s.r.o.

Valašské Meziříčí - Vítězem architektonické soutěže na přístavbu tělocvičny Základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku je brněnský ateliér AXXI. Do mezinárodní soutěže se přihlásilo 30 týmů. Podobu nového sportoviště navrhovali autoři nejen z České republiky a Slovenska, ale například také z Francie, Španělska a Itálie či mnohem vzdálenějších Spojených států amerických a Argentiny, sdělil ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Vítěze vybrala na konci března odborná porota, poté jej schválila rada města. Nová tělocvična v centru města bude sloužit také jako tréninková hala.


"Základní škola Křižná je s 650 žáky naší největší městskou základkou. Její dosavadní tělocvična je ale zároveň dlouhodobě na hraně své kapacity. Proto nám přišlo jako skvělé řešení propojit potřeby školy s potřebami místních sportovních klubů a oddílů, které volají po výstavbě nové sportovní haly. Díky tomu bude tělocvična dopoledne sloužit žákům, odpoledne a o víkendech ji naplno využijí sportovci. Jedná se o funkční a zároveň ekonomicky nejvýhodnější řešení," uvedl starosta Robert Stržínek (ANO). Halu bude možné využít pro pořádání větších sportovních akcí a soutěží.

Město společně se Zlínským krajem zvažovalo v dřívějších letech výstavbu sportovní haly v areálu Integrované střední školy. Ve srovnání s původní studií však výsledná cena chystané zakázky vzrostla a kraj s městem v roce 2020 přípravu stavby přerušily. Odhadované náklady na přístavbu tělocvičny jsou 100 milionů korun.

"Splácíme určitý dluh nejen vůči škole, ale například také házenkářům, florbalistům a dalším, kteří na sportovní stánek dosud čekali. Vítězný návrh je skvělý nejen v tom, že respektuje naši potřebu hřiště o rozměrech 43 krát 23 metrů, ale jako jediný dokázal novou halu umístit do areálu školy, aniž by zasáhl do stávajícího hřiště. Pokud půjde vše dobře, doufám, že v horizontu dvou až tří let bychom se mohli dočkat funkčního moderního sportoviště," uvedl místostarosta Petr Nachtmann (ODS). Město nechtělo tělocvičnu nahradit, ale doplnit školu o novou halu.

Předsedkyně poroty Janica Šipulová uvedla, že vítězný návrh řeší školu jako celek a snaží se přijít s řešením, které maximálně zlepšuje a zhodnocuje celou budovu školy a řeší její problémy. "Slabé stránky stávající školy v podobě dlouhých koridorů náročných na vytápění a přehlednost pro nejmenší žáky nový návrh mění a maximálně využívá v novém potenciálu právě tím, že uprostřed areálu umisťuje tělocvičnu. Tímto zásadním krokem uprostřed školy vzniká jiná atmosféra, škola se stává přehlednější a opravdu má své nové srdce," uvedla Šipulová.

Návrhy si budou moci lidé prohlédnout na výstavě, která začne 24. dubna v Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články