Uznávaní architekti dostanou od Ostravy po 540 tisících

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
17.02.2010 21:55
Ostrava

Foreign Office of Architecture FOA
Bjarke Ingels Group B.I.G.

Kazuyo Sejima ani Ruye Nishizawa se ostravské soutěže nezúčastní.
Ostrava - Urbanistické soutěže na zástavbu ostravské Černé louky se zúčastní minimálně pět zahraničních architektonických studií, která to už městu závazně potvrdila. Jde o architektonické ateliéry, o jejich účast v  soutěži mělo město zájem a slíbilo jim odměnu 540.000 korun. Novinářům to dnes řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD). Právě proměna Černé louky je stěžejním projektem, s nímž se Ostrava uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK 2015).
    Mezi potvrzenými zájemci jsou dvě nizozemské kanceláře, ale i studia z Dánska, Velké Británie a Francie. Město už při vyhlášení soutěže vytypovalo pět kanceláří, z této původní pětice nakonec potvrdily zájem dvě a další tři pak město oslovilo dodatečně. Mezi účastníky soutěže je například dánská Bjarke Ingels Group - autor dánského pavilonu pro nadcházející EXPO v  Šanghaji a britská Foreign Office Architects, která navrhovala přístavní terminál v Jokohamě, který byl jedním ze symbolů Japonska při pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2002. Právě tyto kanceláře patřily do první pětice oslovené městem.
    "Soutěž je kombinovaná. To znamená, že jednak jsem vyzvali některé architektonické zahraniční kanceláře a jednak je soutěž otevřená pro každého, kdo si vyzvedne podmínky a přihlásí se do ní. Ohlasy kanceláří ze zahraničí podle našeho názoru zabezpečují kvalitu soutěže," uvedl náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS). Do středy se do soutěže registrovalo, a tím pádem získalo možnost si vyzvednout podklady, 106 zájemců.
    Ostravští zastupitelé dnes navíc kvůli EHMK 2015 schválili také založení nové městské společnosti - Černá louka 2015 s.r.o. Prostřednictvím této společnosti chce město financovat dopracování své přihlášky. Financování příprav, do nichž chce město letos vložit 40 milionů korun, bude podle Ženatého rychlejší a efektivnější, protože dosud musela o řadě projektů rozhodovat rada města nebo zastupitelstvo.
    Nově vytvořená společnost bude fungovat do září letošního roku, kdy by mělo být definitivně rozhodnuto o vítězi. V případě, že Ostrava neuspěje, společnost zanikne, v případě vítězství bude tato společnost nahrazena obecně prospěšnou společností tak, jak to vyžadují podmínky soutěže.
    Vedle Ostravy bojuje ve druhém kole o titul Evropské hlavní město kultury 2015 Plzeň. Vítěz za Českou republiku bude znám právě v září.
0 komentářů
přidat komentář

Související články