Soutěžní návrh 'A Room for London' od mjölk architekti

Zdroj
mjölk architekti
Vložil
Tisková zpráva
24.02.2011 08:15
mjölk architekti

Skupina mladých architektů mjölk architekti zaznamenala úspěch na mezinárodním poli. V prestižní architektonické soutěži A Room for London, které se zúčastnilo více než pět set ateliérů z celého světa, se náš návrh probojoval do nejužšího finále, ve kterém se utkal se čtyřmi konkurenčními návrhy.

 Zadáním architektonické soutěže byl návrh samostatně stojícího apartmánu na střeše budovy koncertní síně Queen Elizabeth Hall v centru Londýna. Apartmán podle vítězného návrhu se začne stavět v průběhu tohoto roku a v roce 2012 bude patřit mezi atrakce XXX. letních olympijských her v Londýně. V apartmánu se budou moci ubytovat dva hosté a strávit tak noc v unikátním architektonickém díle s úchvatným výhledem na centrum Londýna. 

Pořadatel soutěže, britská společnost Living Architecture, realizuje a provozuje hotely podle návrhů světově známých architektů, jako jsou Peter Zumthor či MVRDV. Mjölk architekti tak byli jen krůček od možnosti zařadit se do výjimečné společnosti. Jejich návrh ale nakonec realizován nebude, odborná porota jej ocenila peněžitou odměnou a zařadila na 2.-5. místo.

Exponovaný charakter místa předurčil náš návrh; dům, který bude využívat vizuálního kontaktu budoucích návštěvníků domu s městem a jeho obyvateli. Cílem návrhu je předdefinovat expozici obyvatel hotelového pokoje, aniž bychom hrubě narušovali jejich nejintimnější soukromí. Náhradou za odhalení vlastního soukromí městu získává návštěvník šanci stát se hercem na mimořádném jevišti, protagonistou hry ovlivňující náhodné kolemjdoucí i zaryté diváky svým výstupem na pódiu hotelového pokoje.

Hlavní konstrukce domu je tvořena ocelovými příhradovými nosníky, známými z nástřešních reklamních ploch a billboardů. Plášť domu tvoří prefabrikované dřevěné panely s povrchem z voděodolné březové překližky. Součástí budovy je rampa pro tělesně postižené na zadní straně domu. Celý apartmán je od podlahy až ke stropu prosklený a otevírá úžasný panoramatický výhled nejen na londýnská nábřeží Temže.

Soukromé prostory si mohou obyvatelé hotelového pokoje vytvořit pomocí jednoduchého mechanismu s textilní roletou, kterou lze se vytáhnou směrem od podlahy. Pokud s tím návštěvník předem souhlasí, je ve veřejných částech domu snímán jeho pohyb a zvuky. Ty pak služí jako podklad pro večerní animace na podkladní interiérové LED zdi, na které v noci ožívají přízračné světelné obrysy obyvatelů domu. Tyto přízraky mohou Londýňané sledovat z poměrně velké vzdálenosti a nechávat se unášet jejich hrou, inspirovanou denním pohybem živoucích návštěvníků domu.
 
0 komentářů
přidat komentář

Související články