Řešit okolí sportovišť v Krnově chce 15 architektonických studií

Vložil
ČTK
24.10.2020 08:50
Krnov - Do soutěže na úpravy a využití prostranství v okolí několika sportovišť v Krnově se přihlásilo 15 architektonických ateliérů či architektů. Soutěž krnovská radnice vyhlásila počátkem září. Architekti mají například navrhnout, jak sportoviště, která zahrnují například atletický stadion, zimní stadion či fotbalová hřiště, smysluplně propojit. Úpravy areálů by měly stát asi 35 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová.


"Do architektonické soutěže Krnov na návrh veřejných prostranství v okolí sportovišť, která se nacházejí mezi Petrovickou ulicí a Smetanovým okruhem, se přihlásilo patnáct ateliérů. Porota z nich vybrala pět, které začnou zpracovávat návrhy. Ty musí odevzdat začátkem prosince," uvedla Círová. Dodala, že vybranými jsou studia BY architects, U/U Studio z Prahy, Plural z Bratislavy a architekti Jakub Vašek z Chrudimi a Martin Duba z Ústí nad Labem.

Starostu Krnova Tomáše Hradila (Krnovští patrioti) vysoká účast mile překvapila. "Je vidět, že o Krnov architekti mají zájem. Z patnácti přihlášených byly dva týmy ze zahraničí. Naším cílem bylo vybrat architekty pestře, aby se později nesešly návrhy podobného ražení. Zvolili jsme proto architekty s minimalistickým a tedy i cenově dostupným přístupem, dále architekty, kteří dobře zvládají dočasné, rychlé zásahy do veřejného prostoru, nebo tým aktivních skateboardistů," uvedl.

Nejlepší návrh město ocení částkou 250.000 korun, druhé a třetí místo 125.000 respektive 75.000 korun. "Mezi ty návrhy, které neobdrží žádnou cenu, se počítá s rozdělením celkové částky 100.000 korun," řekla mluvčí. Architektonická soutěž přijde město na 1,2 milionu korun.

Areál, který mají architekti řešit, zahrnuje také sokolovnu, tenisové kurty, volejbalové hřiště, skate park, workoutové hřiště, ale i sportoviště soukromých vlastníků, jako jsou tenisová hala, tenisové kurty nebo bowling. "Soutěž se dotýká tří hlavních témat. Prvním je revitalizace a propojení veřejných prostranství kolem sportovišť do jednoho celku a ten v co největší míře zpřístupnit veřejnosti," řekla mluvčí.

Architekti mají také vyřešit a najít rovnováhu zájmů na tomto území, aby vyhovovaly jak profesionálním sportovcům, tak například lidem na procházce. Dalším úkolem pro účastníky soutěže podle mluvčí budou úpravy Petrovické ulice, jejíž význam se zvýší po vybudování nových městských lázní v areálu koupaliště. "Nejdůležitějším bodem zadání ale je vytvořit mezi velkými organizovanými sportovišti atraktivní veřejná prostranství, kde budou děti i dospělí rádi trávit volný čas," řekl Hradil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články