Průmyslový palác se asi dostaví podle návrhu architekta Ciglera

Vložil
ČTK
23.05.2010 00:30
Praha

Cigler Marani Architects, s.r.o.

Praha - Průmyslový palác v Holešovicích by Praha měla dostavět podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects a.s. Podle informací ČTK o tom rozhodla komise, která celkem posuzovala asi deset architektonických návrhů. Konečné slovo na určení vítěze ale bude mít až rada hlavního města.
    Návrh počítá s dostavěním shořelého křídla paláce podle technologií používaných v době jeho stavby, řekl ČTK Cigler. Konstrukce by tak podle něj měly být nýtované, což se už v dnešní době prakticky nedělá. Aby architekti vyřešili technické potíže spojené s nutným dodržením současných norem, spojili se se statickou kanceláří Němec Polák, spol. s r.o., dodal Cigler.
    Součástí soutěže bylo navrhnout podchod, který by spojil prostor před Průmyslovým palácem s Křižíkovou fontánou. Do podzemí by se zároveň mělo dostat technické zázemí či parkovací místa pro vystavovatele. Cigler doporučil i  rozšíření parkových ploch a propojení Výstaviště se Stromovkou. "Výstavní plocha je podle mě velice zanedbaná chováním Incheby," dodal Cigler.
    Odborná komise zasedala od čtvrtka. Návrhy hodnotila anonymně, až po určení vítězů se dozvěděla autory děl. Cigler by měl podle dříve zveřejněných regulí soutěže obdržet odměnu 600.000 korun, finančně oceněni budou i architekti na druhém a třetím místě, a to 400.000 a 200.000 korunami.
    Cigler je většinovým vlastníkem studia Cigler Marani Architects a.s. Pro magistrát již například zpracoval návrh na rekonstrukci Václavského náměstí, dále navrhl třeba novou budovu Rádia Svobodná Evropa na Hagiboru nebo plánovaný multifunkční objekt Copa centrum nad stanicí metra Národní třída.
    Architektonickou soutěž magistrát vypsal na začátku března. Jejím cílem je zpracování architektonického návrhu a metodiky rekonstrukce paláce a výstavby podchodu. Hlavním kritériem při hodnocení návrhů mělo být celkové řešení, autentičnost provedení a kvalita navrhovaných materiálů, konstrukcí a technologií, které musejí zároveň splňovat současné bezpečnostní normy a podmínky pro vydání stavebního povolení.
    Nyní musí magistrát vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Vedení metropole dlouhodobě slibuje, že dostavba začne ještě letos, pravděpodobně na podzim.
    Dobudování levého křídla kulturní památky, které shořelo na podzim 2008, bude podle magistrátu i s dalšími pracemi stát asi 1,5 miliardy korun. Dostavbu mohou komplikovat nedořešené spory mezi Prahou a nájemcem Výstaviště, společností Incheba. Metropole v současnosti usiluje o to, aby Inchebu z Výstaviště dostala. Incheba ale s odchodem nesouhlasí.
    Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Budova v secesním stylu navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem se stala dominantou Výstaviště, zároveň byla první stavbou v Čechách postavenou s použitím montovaných ocelových konstrukcí.
    Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které celé je památkově chráněno již od 50. let. Na samotné stavbě paláce byla ceněná především autentická ocelová konstrukce, patrná především na věži, neboť v obou bočních křídlech byla skryta pod dřevěným podhledem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články