Památník obětem střelby v Ostravě vzejde z výtvarné soutěže

Vložil
ČTK
19.02.2020 16:55
Ostrava - Podoba památníku připomínajícího tragický prosincový útok ve Fakultní nemocnici Ostrava vzejde z kombinované výtvarné soutěže. Město oslovilo tři umělce, další tři vybere na základě zaslaných portfolií. Dílo má být odhaleno u příležitosti prvního výročí tragédie. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Útok dvaačtyřicetiletého střelce v traumatologické ambulanci polikliniky si vyžádal sedm životů, dva lidé byli zraněni.


Účastníci soutěže mají navrhnout podobu památníku a umístění před nemocniční poliklinikou. Městský ateliér MAPPA, který soutěž organizuje, vytipoval tři výtvarníky, kteří budou k účasti v soutěži vyzváni přímo - jedná se o Jana Šnébergera, Matěje Franka a Pavlu Voborník Kačírkovou. Další zájemci včetně studentů se do soutěže mohou přihlásit, portfolium svých prací musí předložit do 12. března. Porotci se poprvé sejdou 16. března. Jedenáct porotců z přihlášených vybere další tři účastníky soutěže. Dohromady porota posoudí šest návrhů, musí být předloženy do 14. května.

"Realizace by měla probíhat mezi srpnem až říjnem tohoto roku tak, aby památník mohl být otevřený k ročnímu výročí," uvedla Bajgarová. Cena za dílo by měla být maximálně 1,8 milionu korun s DPH. O náklady na pietní místo se podělí město, kraj a nemocnice.

Autory město nechtělo výrazně limitovat. V místě by si přálo nadčasové umělecké dílo, které by obsáhlo váhu tragické události a vzpomínku na oběti. Autoři by měli vzít v potaz jak existující umělecký objekt Slunce od Vladislava Gajdy, tak skutečnost, že místem chodí hodně lidí.

"Tragická událost z 10. prosince je v historii města výjimečná. Nám se ani v archivech nepodařilo vyhledat žádnou tak tragickou a v podstatě masovou vraždu," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Dodal, že inspirací pro město bylo loňské odhalení pamětního místa, které připomíná důlní neštěstí ve Stonavě na Karvinsku z předloňského roku.

Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 07:00. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo utéct před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články