Ostrava zrušila architektonickou soutěž na památník veteránům

Vložil
ČTK
13.11.2019 22:10
Ostrava

Ostrava – Ostrava zrušila architektonickou soutěž na návrh Památníku válečných veteránů, který má být v parku Čs. letců v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Přestože město obdrželo 27 návrhů, neodpovídaly jeho představám a nenaplnily ani očekávání poroty soutěže. Na dnešním zasedání zastupitelů to uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Nová soutěž by měla být vyhlášena během několika týdnů.


"Přišlo nemalé množství návrhů, nicméně po diskusi porota došla k závěru, že de facto nesplnily očekávání, které zadavatel, a tedy i porota této soutěže očekával," uvedla Bajgarová.

Problém byl podle ní hlavně v tom, že návrhy podoby památníku nebyly nadčasové. Podle Bajgarové zřejmě řada autorů správně nepochopila zadávací podmínky. Město totiž nechtělo, aby památník připomínal pouze veterány první a druhé světové války, ale také novodobé a žijící veterány.

"Po dlouhé diskusi porotců jsme došli k závěru, že tuto soutěž vyhlásíme opakovaně," řekla náměstkyně.

Rada města proto rozhodla o zrušení původní soutěže. V souladu s podmínkami soutěže se město s autory návrhu vyrovná finančně za zpracování jejich návrhu. Celkově by mezi jednotlivé účastníky mělo být rozděleno 240.000 korun. "Zároveň jsme jako porota došli k závěru, že nebudeme párovat jednotlivé nabídky se jmény (autorů) tak, abychom umožnili třeba některým subjektům přihlásit se i do té další soutěže," doplnila Bajgarová.

Nová soutěž by měla být vyhlášena během několika týdnů. V ní město počítá s tím, že přímo vyzve některé účastníky, aby se do ní zapojili, zároveň ale bude i otevřená, aby se do ní mohli přihlásit další zájemci. Město chce lépe specifikovat zadání na podobu památníku. Původně počítalo s tím, že by vítěze mohlo znát do konce roku, to bylo ale za předpokladu, že vítěz vzejde ze soutěže, která byly nyní zrušena.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
prima
IT
15.11.19 02:06
zobrazit všechny komentáře

Související články