Ostrava podruhé vyhlásila soutěž na památník veteránů

Vložil
ČTK
10.03.2020 15:05
Ostrava

Ostrava – Město Ostrava podruhé vyhlásilo výtvarně-architektonickou soutěž na podobu chystaného památníku veteránů, který chce vybudovat v rekonstruovaném parku Čs. letců v centru. Návrhy bude možné zasílat do 21. dubna. ČTK to dnes sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.


Původní soutěž vyhlášenou loni v červnu město v listopadu zrušilo, navzdory tomu, že dostalo 27 návrhů. Nesplnily ale očekávání města. Ostrava totiž požadovala, aby návrhy byly nadčasové a zohlednily památku veteránů světových válek, ale také veteránů z novodobých válečných konfliktů.

Nová soutěž bude dvoufázová. Čtyři tvůrce již vyzvala porota přímo k účasti v soutěži, která ale zároveň zůstane otevřená ostatním zájemcům. Přímo porota oslovila Ondřeje Bělicu, Pavlu Sceránkovou, Kateřinu Šedou a dvojici Jan a Petr Stolínovi. K nim pak ze zaslaných portfolií doplní další čtyři účastníky soutěže.

"Svůj návrh dohromady odevzdá osm jednotlivců nebo týmů. Vítěz bude vybrán do konce letošního roku. Devítičlennou porotu, ve které zasednou zástupci města, kraje, centrálního obvodu, Armády ČR a také odborníci, povede předseda, umělec a pedagog Petr Dub," uvedla Vojkovská.

Památník má být určen všem padlým vojákům, které nyní připomínají jiné památníky a pamětní desky v jednotlivých městech, obvodech a obcích, ale současně i novodobým veteránům. Město chce, aby památník byl dokončen nejpozději příští rok v říjnu. Náklady na jeho vybudování by neměly překročit 3,5 milionu korun.

Památník musí být umístěn tak, aby neohrozil okolní památné stromy a nepoškodil ani další dřeviny. Zároveň není podle představ města vhodné, aby vznikl na úkor trávníků. Park byl v roce 2018 upraven a loni v něm přibyl nový mobiliář. Přesné podmínky soutěže najdou zájemci na webových stránkách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články