O Českou cenu za architekturu se letos uchází 307 realizací

Zdroj
Česká komora architektů
Vložil
Tisková zpráva
15.05.2024 22:20
O titul v letošním ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 307 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. Mezinárodní odborná porota z nich vybere užší okruh nomino- vaných, který bude oznámen na nominačním večeru 27. června v Holešovické tržnici v Praze. Nejvyšší ocenění, tedy finalisté ČCA a vítěz hlavní ceny ČCA, pak budou vyhlášena na galavečeru 7. listopadu.

Více než polovina přihlášených realizací (163) byla dokončena vloni, téměř čtyři pětiny pak dohromady za poslední dva roky (240). V dřívějších ročnících výrazněji převládaly novostavby nad rekonstrukcemi. Letos však, stejně jako loni, narostl podíl rekonstrukcí a s ohledem na to, že některá díla zahrnují obě kategorie, je rozdělení téměř rovnocenné. I letos se také potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice je bydlení. Rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy tvoří stejně jako v předchozích ročnících dvě pětiny přihlášených děl (157). Pokračuje trend budování školských a vzdělávacích zařízení, sportovních hal a tělocvičen se zázemím i v menších městech, budov občanské vybavenosti včetně kulturních a společenských zařízení, knihoven, divadel a komunitních center, administrativních budov či zdravotnických zařízení. Své stálé místo mezi přihlášenými mají také rekonstrukce a konverze památek či významných historických budov i sakrální stavby. Zajímavostí určitě je, že ve srovnání s loňským ročníkem dvojnásobně narostl počet přihlášených krajinářských počinů, zejména úpravy veřejných prostranství, a výstavba budov zajišťujících služby, jako např. hotelů, penzionů, kaváren, restaurací či vinoték. Více než dvojnásobně se zároveň zvýšil počet přihlášených výtvarných děl, designových počinů a drobných staveb. Patrná je i snaha zachraňovat a rekonstruovat zdánlivě bezvýznamné stavby, jako je např. zastávka v Jánských Lázních či Trafajda v Lipnici nad Sázavou.
Přehled všech přihlášených děl je přístupný na webu soutěžní přehlídky.

Dvě třetiny autorů sídlí v Praze a Brně

Z přihlášených děl dvě třetiny navrhli architekti sídlící v Pra- ze či Brně (Praha 159, Brno 42). Stavby realizované v Praze přitom tvoří více než čtvrtinu děl (81), realizací v Brně je 19. Z krajů (vyjma Prahy) jsou pak nejvíce zastoupena díla na jižní Moravě a ve středních Čechách (v obou 41). Následuje kraj Plzeňský (23) a Moravskoslezský (20). Nejméně je přihlášených realizací z Ústeckého kraje (6).

Realizace trvá v průměru tři až čtyři roky

Průměrná délka realizace stavby (od projektu po dokončení stavby) stejně jako vloni činí 3 až 4 roky, což je trochu déle, než bývalo obvyklé v prvních letech přehlídky.

Mezinárodní odborná porota

Letošní díla přihlášená do České ceny za architekturu bude hodnotit 7členná mezinárodní porota, kterou tvoří architektka a lektorka na Milánské polytechnice Adriana Granato (Itálie; studio ibsen), architekt a urbanista Peter Moravčík (Slovensko; PMArchitekti), krajinářský architekt Neil Porter (Velká Británie; Gustafson Porter + Bowman), architekt, publicista a lektor Andrius Ropolas (Litva; Office De Architectura), architekta a urbanistka akcentující udržitelný rozvoj Silja Tillner (Rakousko; Architekten Tillner & Willinger), architekt Alexandros Vaitsos (Řecko; DECA Architecture) a architektka a předsedkyně představenstva Švýcarské konference architektů Doris Wälchli (Švýcarsko; Brauen Wälchli Architectes).
0 komentářů
přidat komentář