Jablonec nad Nisou - Na obnovu Tyršových sadů plánuje Jablonec nad Nisou vyhlásit otevřenou architektonickou soutěž, do její přípravy se mohou zapojit i obyvatelé města. Ve středu budou pracovnice kanceláře městského architekta sbírat podněty od lidí přímo v parku. Cílem obnovy je také zvýšení bezpečnosti v parku, kterému se dnes lidé často vyhýbají, řekla dnes ČTK náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj).
Podněty budou pracovnice magistrátu sbírat ve středu od 10:00 do 11:00, lidé mají možnost vyjádřit se k současné podobě parku, co je tam dobrého, co by se mělo změnit, co považují za problematické, jaké aktivity a akce by se měly v parku po úpravách konat. "Realizace úprav by měla proběhnout do dvou let, finanční prostředky jsou na to alokované v ITI (program integrovaných územních investic pro aglomeraci Liberec - Jablonec)," doplnila Hamplová. V programu je na obnovu parku předběžně vyčleněno 30 milionů korun.
"V rámci soutěže budeme řešit, jestli park bude oplocený, nebo nebude oplocený, jak se otevře z hlediska Nisy. Nabízí se i varianta propojení sadů s parkem Nová Pasířská tak, aby ten prostor byl co nejvzdušnější a nejbezpečnější, aby se lidé naučili tam trávit čas," dodala Hamplová.
Tyršovy sady založil jablonecký Okrašlovací spolek, který v roce 1884 vykoupil bezmála dvouhektarový mokřinatý pozemek na levém břehu Nisy. Park byl slavnostně otevřen v červenci 1893 a před pár dny tak oslavil 130 let. Postupně přibyly drobné plastiky a pamětní kameny, přirozený zdroj spodní vody využívalo umělé jezírko zakončené nevelkou hrází s ozdobným zábradlím. Ve vodě rostly lekníny a vodní rostliny, v zimě se na zamrzlé hladině bruslilo. Nedaleko jezírka byl altán pro pořádání venkovních koncertů.
"Velkou, ale poněkud nešťastnou rekonstrukcí bez vkusu a koncepce prošel park koncem 70. let minulého století. Výsledkem byly betonové cestičky s živičným povrchem a vybetonované jezírko, v němž se neudržela voda," doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová. Úprava spočívající zejména v doplnění zeleně a mobiliáře se proto v parku uskutečnila v roce 2001 a pak v letech 2012 až 2014, kdy byly ošetřeny stromy, Tyršův park dostal také nové herní prvky na dětské hřiště, koše i lavičky a později i nové veřejné osvětlení.
Prostor ale potřebuje zásadní revitalizaci, už v roce 2011 žádala radnice o dotaci na obnovu z Nadace Proměny, ale neúspěšně. Znovu se Jablonec o dotaci ze stejného fondu ucházel o tři roky později, ale ani tehdy dotaci na projekt za 28 milionů korun nezískal. Teď má šanci získat peníze z ITI, kde by mělo být podle předběžných informací pro aglomeraci k dispozici 2,8 miliardy korun. Jablonecké zastupitelstvo schválilo seznam 21 projektů dohromady téměř za 1,118 miliardy korun, na které chce peníze z programu čerpat.