Kraj Vysočina vyhlásil architektonickou soutěž na knihovnu

Vložil
ČTK
17.04.2006 19:40
Jihlava

Jihlava - Po dvou letech příprav vypsal kraj Vysočina veřejnou architektonickou soutěž o návrh urbanistického, architektonického, technického a provozního řešení novostavby krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Podmínky jsou od pátku vystaveny na www.centralniadresa.cz, informoval dnes ČTK ředitel krajské knihovny Tomáš Gec. Kraj na soutěž uvolnil dva miliony korun. Zájemci se mohou hlásit do poloviny června.

Z nevyhovujících prostor ve Staré radnici v centru by se Krajská knihovna Vysočiny měla přestěhovat do nedalekého areálu nemocnice. Soutěž je dvoukolová, první kolo by mělo prokázat, zda je pro výstavbu vhodné a reálné využít i opuštěnou nemocniční budovu F, anebo bude lepší ji zbourat.
Podle představ ředitele by se nové sídlo mělo stát centrem odborných a vědeckých poznatků a informací univerzálního charakteru. Těžištěm by měl být centrální čtenářský sál s dostatkem pracovních míst s počítači, doplněný infocentrem, čítárnou denního tisku či internetovým klubem a prostorami pro doprovodné vzdělávací a kulturní akce.
Krajský statut někdejší okresní knihovna v Havlíčkově Brodě získala v roce 2002. Jednak kvůli politickému konsensu, a jednak proto, že ji jako jedinou z pěti knihoven v okresních městech zřizoval tehdejší okresní úřad. V žádném jiném kraji krajská knihovna nesídlí mimo krajské město. Jihlavský magistrát přitom v roce 2003 otevřel nové sídlo městské knihovny v historické budově jezuitského gymnázia. Do modernizace investoval 45 milionů korun, deseti miliony přispělo na opravu památky ministerstvo kultury.
Stejný problém s nedostatečnými prostorami krajských knihoven řešily i další nově vzniklé kraje. Třeba Pardubický kraj na rekonstrukci a dostavbu knihovny v historickém domě dostal od ministerstva kultury 71 milionů korun, sám na ni uvolnil 4,2 milionu.
Rovněž loni otevřeli víceúčelový objekt krajské knihovny a vzdělávacího centra v Karlových Varech. Vznikl přestavbou vojenského objektu. Kraj na ni získal 68,5 milionu z EU, stát dodal 6,8 a kraj 10,3 milionu korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články