Jihočeský kraj vypíše architektonickou soutěž na halu pro míčové sporty

Vložil
ČTK
24.05.2024 18:10
České Budějovice

České Budějovice – Jihočeský kraj vypíše architektonickou soutěž na podobu Centra míčových her u českobudějovic- kého Výstaviště. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,3 miliardy korun. Multi- funkční hala má pojmout 5000 diváků a vedle sportovních soutěží se v ní mají konat i kongresy, konference a kulturní akce. Vítězný návrh kraj vybere příští rok v únoru, stavební povolení by chtěl získat v červenci 2026 a dokončení projektu naplánoval na podzim 2028. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje, města a ministerstva zemědělství.


Architektonická soutěž nebude řešit jen halu, ale celý prostor před Výstavištěm. Hala bude stát na pravé straně od současného vchodu do areálu, poblíž křižovatky ulic Husova a Na Dlouhé louce, a nový bude i vstup na Výstaviště, kde vznikne i parkovací dům a administrativní budovy. Projekt vzešel z dohody mezi krajem, který postaví objekty, Českými Budějovicemi, které upraví okolní prostory, a ministerstvem zemědělství, které jako vlastník Výstaviště poskytlo pozemky.

"Pokud chceme Výstaviště dál posunout na středoevropskou úroveň, potřebujeme zajistit vhodný a důstojný vstup do toho areálu, což je součástí toho projektu. Parkovací dům se bude využívat i pro další akce konané na Výstavišti. Je to další krok k jeho modernizaci," řekl novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Jihočeský kraj si nechal zpracovat studii proveditelnosti, podle které bude mít projekt pro region přínos. Mimo jiné očekává, že multifunkční centrum ročně přiláká 25.000 až 40.000 návštěvníků kulturních akcí a dalších 90.000 až 120.000 sportovních nadšenců, z čehož bude těžit i cestovní ruch. Sportovní kluby regionu pak díky centru najdou zázemí pro své členy a vzniknou i nové pracovní příležitosti.

"Hala nemá být halou pro (volejbalový klub) Jihostroj, ale musí být halou, kde se odpoledne může hrát volejbal, přes noc se připraví a ráno tam může začít velký světový kongres lékařů a další den tam může být třeba koncert," řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Současnou sportovní halu, která slouží různým sportovním klubům a zejména volejbalovému klub Jihostroj, hodlá město dále rozvíjet. "Dneska máme spíš problém, že nemáme tolik prostorů pro sportovce," doplnil primátorčin náměstek Petr Maroš (ODS).
0 komentářů
přidat komentář

Související články