Dvůr Králové chystá architektonickou soutěž na Mayerovu továrnu

Vložil
ČTK
24.09.2020 14:50
Dvůr Králové nad Labem - Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku chystá architektonickou soutěž na přestavbu a využití bývalé Mayerovy továrny v centru města. Areál o rozloze 5500 metrů čtverečných má několik objektů a podle radnice by v něm měly vzniknout víceúčelový sál pro kulturu a vzdělávání, zábavně naučné centrum, depozitář, dětský zábavní park a loutkové divadlo. Náklady přestavby by mohly dosáhnout až 339 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.


Areál Mayerovy továrny na náměstí Republiky koupilo město Dvůr Králové v roce 2017 za 9,4 milionu korun od dvorského družstva Vánoční ozdoby. Původně šlo o textilní továrnu, později v areálu byla tržnice, sídlila v něm i firma Strojtex. Objekty továrny leží v lokalitě městské památkové zóny a zatím je částečně využívají různí nájemci.

"Projekt (revitalizace areálu) připravujeme již řadu měsíců a je jednou z priorit programu rozvoje města na období 2016 až 2022," uvedl místostarosta Jan Helbich (ANO).

Úkolem účastníků soutěže bude architektonické, výtvarné a provozní zapojení areálu továrny do historického centra města a jeho otevření obyvatelům i návštěvníkům Dvora Králové. Návrhy na využití továrny podle Helbicha vzešly z veřejného projednávání s občany a z ankety během výstavy, která se předloni konala právě v prostorách Mayerovy továrny.

Vlastní architektonická soutěž by měla být vypsána letos na podzim. Výsledky soutěže mají být známy v první polovině příštího roku. Město odhaduje, že projekční práce by mohly stát až 24 milionů korun. Mezi účastníky soutěže by mělo být na odměnách rozděleno 2,5 milionu korun.

"Vyhrát by měl návrh, který bude nejen architektonicky zdařilý, ale finančně a zejména z hlediska ekonomiky provozu únosný," uvedl k Helbich k hodnocení soutěže. K financování přestavby by město chtělo využít dotace.
0 komentářů
přidat komentář