Cenu ministerstva kultury dostali manželé Ševčíkovi a architektka Žertová

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
23.10.2018 22:00
Růžena Žertová

Jana a Jiří Ševčíkovi

Praha - Státní cenu za překlad obdržela za celoživotní dílo Helena Stachová. Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla obdržel Jan Schmid, za přínos v oblasti hudby skladatel Luboš Sluka, v oblasti výtvarného umění Jana a Jiří Ševčíkovi, v oblasti architektury Růžena Žertová a v oblasti kinematografie a audiovize Hynek Bočan. Ceny včera převzali na Nové scéně Národního divadla.

Výtvarníci Jana a Jiří Ševčíkovi převzali cenu za celoživotní dílo, především za výjimečnou kurátorskou, teoretickou a pedagogickou činnost. Oceněni byli také za mezinárodní propagaci českého a slovenského výtvarného umění.

Za celoživotní dílo dostala cenu i architektka Žertová. Navrhla několik obchodních domů v různých městech republiky. Od 70. let navrhovala oděvní doplňky, šperky a svítidla. V roce 2016 shrnula její práci monografie Růžena Žertová: Architektka domů i věcí.

Ministr Staněk neudělí jednu z cen Cen ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, na kterou porota navrhla jako jednoho ze dvou laureátů režiséra Schorma in memoriam. Jeho rodina ale ocenění odmítla převzít, neboť nesouhlasí s vládou vzniklou za podpory komunistů. Porota, která Schorma na ocenění navrhla, před několika dny uvedla, že pokud ministr cenu neudělí, rezignuje. "Porota je přesvědčena, že cena in memoriam pro Evalda Schorma má být udělena, i když ji nikdo osobně nepřijme, a to jako výraz uznání života a díla velkého filmového tvůrce, kterému komunistický režim dlouhá léta nedovolil pokračovat v práci filmového režiséra," napsali ve svém prohlášení 18. října členové poroty.

Předána nebyla ani Státní cena za literaturu, jejíž laureát Jiří Hájíček ji odmítl převzít. Souvisí to s nesouhlasem některých členů poroty ceny za literaturu s politikou vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Z poroty, která vybírala laureáta ceny za literaturu, odstoupil nejprve básník Petr Hruška a poté další tři její členové. Kandidáta ale ministrovi ještě před tím navrhli. Navržený Hájíček ale ministrovi oznámil, že cenu nepřevezme. Zdůvodnil to tím, že členové poroty, kteří odstoupili, cenu zpolitizovali.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Gratulace!
Vích
24.10.18 12:27
zobrazit všechny komentáře

Související články