Architektonickou soutěž na přestavbu lázní v Chomutově vyhrálo studio Boele

Vložil
ČTK
07.02.2023 18:55
Chomutov

Boele architekti

Chomutov – Architektonickou soutěž na přestavbu bývalých městských lázní v Chomutově na kulturně vzdělávací a komunitní prostor, jehož srdcem bude nová knihovna, vyhrál mezinárodní tým architektů ze studia Boele. Pobočky má v Praze a Londýně. Rozhodla o tom odborná porota, v jejímž čele stál akademický architekt David Vávra. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí města Marie Heřmanová.

V centru padesátitisícového města stojí lázně od 80. let minulého století. Veřejnosti přestaly sloužit před více než deseti lety. Vedení dřív nevyloučilo ani demolici stavby. Objevila se i řada nápadů, jak bývalé lázně využít. Bylo mezi nimi například centrum vzdělávání, zázemí pro surfaře s umělou vlnou, botanická zahrada a další. O architektonické soutěži na konverzi objektu bývalých městských lázní rozhodlo chomutovské zastupitelstvo loni v červnu.

Porota vybírala ze 13 návrhů budoucí podoby lázní. O soutěž měli zájem nejen architekti z Česka, ale také mezinárodně složené týmy a studia působící v Anglii, Švýcarsku nebo Slovensku. Téměř všechny návrhy podle Heřmanové respektovaly původní brutalistní vnější vzhled budovy a soustředily se zejména na nové řešení interiérů.

"Autoři si jsou dobře vědomi hodnoty stávající stavby bývalých městských lázní, avšak s citem si troufají k přesvědčivé vnitřní přestavbě. Vztah starého a nového je vyvážený. Nový objekt má šanci stát se skutečným srdcem parkové části města," uvedli porotci. "Vstupní část je kultivovaně otevřená v nárožní pozici do Mánesovy ulice a propojuje tak objekt se stávající strukturou města," zhodnotili vítězný návrh.

Novou atmosféru má lázním podle architektů Pavla Fajfra a Petra Šumana přidat dřevěná vestavba. Ve vítězném návrhu nechybí ani kulturní a přednáškové sály, prezentační místnosti, dětská herna, zóna pro mládež, výtvarné ateliéry, učebny, dílny nebo třeba nahrávací studio. Ve vstupní části je navržena kavárna a knihkupectví.

Na pondělním jednání vzala rada města výsledky architektonické soutěže na vědomí a zahájila jednací řízení s autory vítězného návrhu o dalším postupu, tedy o podmínkách dalšího stupně projektové přípravy. Kompletní projektovou dokumentaci by město chtělo mít zhruba v polovině roku 2024. Po následném tendru na zhotovitele by rekonstrukce mohla začít na začátku roku 2025 s termínem dokončení zhruba ve druhé polovině následujícího roku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články