Architekti zpracují studie řešení stavu keramické školy ve Varech

Vložil
ČTK
12.11.2019 10:45

Karlovy Vary - Karlovarský kraj vybral tři architektonické kanceláře, které mají vypracovat studii pro řešení havarijního stavu historické budovy střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech. Studie, které mají být hotové do března příštího roku, ukážou, zda školu zrekonstruovat či přistoupit k demolici a výstavbě nové, řekl ČTK krajský radního pro školství Jaroslav Bradáč (nez.)


"Vytvořili jsme zadání architektonické studie se stavebním programem, v létě bylo vypsáno výběrové řízení, oslovili jsme 30 architektonických kanceláří, které mají zkušenosti s podobnou stavbou. Dostali jsme deset nabídek na zpracování studie a z nich pracovní skupina vybrala tři kanceláře, které zpracují studii," řekla Jana Kaválková z krajského úřadu. Dodala, že kraj chce studie představit také veřejnosti.

Bradáč (nez.) nevyloučil ani demolici budovy a výstavbu nové. "Podle mého názoru, kdyby se v Karlových Varech postavila nová umělecké škola na příštích sto let a byla by dobrá na pohled i na funkčnost, tak proč ne. Viděl jsem historické fotografie a pouze to potvrzuje, jak to tenkrát stavěli - na vadném betonu stojí další patro," řekl Bradáč.

Náklady na přestavbu školy se v obou variantách podle prvních odhadů pohybují mezi 400 a 600 miliony korun, přesné částky podle Bradáče budou zřejmé, až se vybere konkrétní návrh. Poté by se měla zadat projektová příprava stavby, aby se co nejvíce zkrátil provizorní stav. Keramická škola již dva roky funguje v provizorních podmínkách a její kapacita i každodenní činnosti jsou významně omezeny.

Situací uměleckoprůmyslové školy se kraj zabývá od roku 2017, kdy se ukázalo, že statika části budovy je významně narušená. Původně kraj navrhoval budovu zbourat a ministerstvo kultury na jeho žádost kvůli mimořádně špatnému stavu zrušilo i památkovou ochranu objektu z 20. let minulého století. Protesty veřejnosti ale vyvolaly širší diskusi. Kraj pak zvažoval několik variant včetně výstavby nové školy na jiném místě. Od května 2017 se vyučuje v provizoriu ve zbývajících částech školy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články