Zimní zahrada Schüco s technologií SageGlass® tepelně izoluje, stíní, ale zároveň neomezuje impozantní výhledy

Vložil
Tisková zpráva
16.09.2019 13:00
Schüco CZ s.r.o.

Zimní zahrada se nachází na přední straně prvního patra domu; zatížení se přenáší na základy domu prostřednictvím diagonálních podpěr (systém Schüco CMC 50 s panely SageGlass® v modré barvě ve střešní části).
Zimní zahrada, kterou lze využívat po celý rok, taková byla představa majitelů rodinného domu nedaleko Osla. Dokonalou rovnováhu mezi dostatečnou tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a zároveň neomezenými výhledy vytvořily systémy zimních zahrad Schüco osazené elektrochromickým dynamic- kým sklem SageGlass®, které lze dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmavit či zesvětlit. Výsledkem je transparentní obytný prostor, který bez ohledu na povětrnostní podmínky poskytuje stínění i ochranu před oslněním a horkem. Vice na www.schueco.cz

Rezidenční oblast Fürstlia na poloostrově Snarøya západně od Osla nabízí pro zimní zahradu ideální podmínky. Impozantní výhledy na zalesněné ostrůvky a říční břehy korunované západem slunce nad zátokou Oslofjord inspirují klienty k rozšíření jejich domovů o transparentní obývací prostor, který lze využívat po celý rok.

Venkovní sluneční clony omezují výhled a taky nemusejí vydržet nápor sněhu či větru...

Přestože se okolí Osla nachází ve stejné zeměpisné šířce jako Aljaška, díky Golfskému proudu zde panuje mírnější klima. I tak se ale průměrné teploty vyšplhají do dvouciferných hodnot pouze od května do září a extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou udeřit kdykoli během roku. Maximálně 10 dní srážek měsíčně pak zaručuje velké množství slunečního svitu po celý rok. Zároveň je zde díky poloze na pobřeží poměrně větrno.

Podobné klimatické podmínky představovaly pro projektanty zimních zahrad vážné problémy, které nebylo možné s dostupnými technologiemi zcela vyřešit a zajistit tak komfortní rovnováhu mezi tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a neomezenými výhledy.

Potíže s energetickými ztrátami se postupem času podařilo překonat díky kombinaci vysoce tepelně izolovaných rámových profilů a trojitého izolačního skla. V případě stínění však problémy přetrvávaly. Jediným účinným řešením bývaly venkovní sluneční clony, které se regulovaly dle povětrnostních podmínek a teploty. Tento typ stínění však po vysunutí omezuje výhled, lze jej využívat pouze do určité rychlosti větru a také nemusí vždy vydržet nápor sněhu.

Schüco s technologií SageGlass® reguluje přívod denního světla, slunečního tepla a stínění, a to za jakýchkoli povětrnostních podmínek, přitom neomezuje výhledy

Klienty z rezidenční oblasti Fürstlia nakonec přesvědčily výhody samozabarvovacích panelů z funkčního skla, které se skvěle hodily pro pultovou střechu zimní zahrady přistavené k jejich domu. Ve spolupráci s firmou Saint-Gobain nabízí společnost Schüco sortiment skleněných výplní SageGlass® s elektrochromickou vrstvou pro vybrané dveřní, okenní a fasádní systémy. Specialisté na fasády z firmy Glassteam AS zkombinovali toto inovativní stínicí řešení se systémem Schüco CMC 50 pro zimní zahrady, který vyniká výbornými konstrukčními parametry a mimořádnými termálními vlastnostmi, díky nimž představuje ideální konstrukci pro osazení panely z trojitého izolačního skla.

Elektrochromické sklo lze SageGlass® se dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmaví či zesvětlí

Inovační skleněná technologie SageGlass® je založena na dynamickém skle. Jako takzvané elektrochromické sklo lze SageGlass® dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmavit či zesvětlit - buď automaticky, stisknutím tlačítka nebo přes dotykovou obrazovku. Zcela individuálně tak lze regulovat přívod denního světla, slunečního tepla a stínění. Neomezený výhled směrem ven zůstává zachován u každého stupně ztmavení. Jelikož lze upustit od běžných mechanických slunečních clon, mohou architekti vytvářet zcela nové designové fasády. SageGlass® se tak stává nejen ekologickou alternativou žaluzií, lamel a rolet, ale i zárukou příjemného pokojového klima. Přesvědčuje především svou jednoduchou estetikou. Světelnou prostupnost sluneční clony Schüco s technologií SageGlass® lze regulovat ve čtyř stupních mezi 1 % až 60 %. Tato redukce snižuje vedle oslňujícího slunečního záření také prostup horka. SageGlass® tak vytváří světlem prosvícené prostory a příjemné pokojové klima i za vysokých venkovních teplot.

Z důvodu přísné stavební regulace v této oblasti bylo nutné přesně dodržet rozměry i konstrukční typ původní zimní zahrady, která se v prvním patře domu nacházela. Široká škála stavebních prvků nabízených v rámci systému Schüco CMC 50 umožnila například rozložit zatížení pomocí podpůrných sloupků, které se upevnily diagonálně k venkovní zdi domu. Zabudování vytápěcích jednotek do podlahové konstrukce probíhalo až po instalaci profilů a osazení skleněnými panely. Vzhledem k vysoké hmotnosti těchto panelů z trojitého skla a také umístění zimní zahrady v prvním patře použil zhotovitel fasády k osazení jeřáb. Mohl tak upevnit na míru vyrobené multifunkční skleněné výplně na jejich místo rychle, bezpečně a bez jakéhokoli poškození.

"Je to špičkové řešení," potvrzuje Henrik Søgaard Karlsen, vývojář a výrobní ředitel ze společnosti Glassteam AS. Díky svým výhodám nemá konkurenci, zejména ve velmi větrných oblastech: "Venkovní stínění ovládané pomocí čidel musí v případě dosažení určité rychlosti větru a také při sněžení zůstat z bezpečnostních důvodů zasunuté," vysvětluje pan Karlsen a pokračuje: "Během slunečných a zároveň větrných dní - jakých je v podobných pobřežních oblastech poměrně hodně - proto clonění a stínění se standardními systémy není možné vůbec, případně pouze v omezeném rozsahu. Naproti tomu naše řešení umožňuje stínění bez jakýchkoli omezení, dokonce i v dešti či větru."

V nové zimní zahradě si majitelé mohou rozsvítit i svíčky

Pokud si obyvatelé domů přejí využívat zimní zahradu celoročně jako rozšíření obytného prostoru, je nutné v ní zajistit teplotu v komfortním rozmezí – to znamená mezi 18 °C a 21 °C v teplejších obdobích a maximálně 27 °C v chladnějších obdobích. Kombinace výborně izolovaného profilového systému s trojitým izolačním sklem (pultová střecha s panely SageGlass®) umožnila spolehlivě dosáhnout kýženého výsledku, a to bez omezení výhledu ven i bez klimatizace. V rámci tepelné izolace se podařilo eliminovat proudění vzduchu blízko skleněných výplní, které způsobuje tzv. "plíživý chlad". Klienti z rezidenční oblasti Fürstlia si teď mohou ve své nové zimní zahradě také posvítit svíčkami, které ve staré zimní zahradě kvůli proudění vzduchu intenzivně plápolaly a často zhasínaly. Navíc odpadla nutnost tepelného oddělení prostor domu a zimní zahrady – z hlediska teplotních vlastností může být propojena s navazujícím obytným prostorem.

Technické informace

SageGlass® - funkce a výhody
Technologie SageGlass® je dostupná ve variantě dvojitého či trojitého izolačního skla. Funkční elektrochromická vrstva je chráněná před povětrnostními vlivy díky svému umístění zevnitř vnější desky kompozitní skleněné výplně a skládá se z pěti keramických vrstev. Keramický materiál je obzvláště odolný a dokáže snadno pohlcovat teplo i světlo po mnoho let. Stačí nízké napětí pouhých 5 voltů a pozice lithiových iontů a elektronů v této vrstvě se změní, což vede ke ztmavení skla. Tento proces probíhá ve čtyřech stupních: 1. bez zabarvení (54-60% propustnost světla), 2. mírné zabarvení (16% propustnost světla), 3. střední zabarvení (6% propustnost světla) a 4. maximální zabarvení <1% propustnost světla. I v případě zabarvení je sklem stále vidět ven. Po změně polarity napětí se ionty a elektrony vracejí na svou původní pozici a sklo je znovu bez zabarvení. Množství energie spotřebované denně na metr čtvereční nedosahuje v průměru ani 3 wattů. Technologie SageGlass® je k dispozici ve čtyřech barevných variantách: bezbarvé, modré, šedé a zelené.

Technologie SageGlass® omezí světelnou prostupnost, takže nebledne nábytek ani textilie

Technologie SageGlass® umožňuje regulovat množství slunečního záření, které se dostane dovnitř objektu, a tím i případné oslnění a přehřívání – nehledě na výšku budovy. Přitom je neustále zachována viditelnost směrem ven i propojení s vnějším světem. V případě větších komerčních projektů navíc tyto skleněné výplně splňují požadavky na udržitelnost a umožňují získat dalších až 8 bodů do certifikace LEED. Dále také šetří spotřebovanou energii i celkové provozní náklady tím, že přispívají ke snižování nákladů na regulaci klimatických podmínek a osvětlení v objektu. Možnost omezit světelnou prostupnost mezi 1 % až 60 % navíc pomáhá předcházet vyblednutí nábytku, textilií, dřevěných podlah, koberců i uměleckých děl.

Technologii SageGlass® lze v současné době kombinovat s okny řady Schüco AWS v základní hloubce 75, 90 a 120 mm, s dveřními systémy Schüco ADS 75 a ADS 90, fasádními systémy Schüco FWS 50 a FWS 60 a systémem pro zimní zahrady Schüco CMC 50.

Informace o projektu

Název projektu: Zimní zahrada v soukromém domě, Oslo
Projekt, výroba/instalace: Glassteam AS, Sellebakk
Dokončení: prosinec 2015
Výrobky Schüco použité v objektu:
Schüco CMC 50 - systém pro zimní zahrady se skleněnými panely SageGlass® v modré barvě na pultové střeše
Schüco AWS 75.SI - okenní systémy
Speciální prvky: Panely z trojitého izolačního skla s termoizolační vrstvou, zabudovaným laminovaným bezpečnostním sklem vyrobeným z 2 x TSG, s distančními rámečky typu Warm Edge a kryptonovou výplní; tři skleněné panely s elektrochromickou technologií SageGlass® v modré barvě ve stropní části.
Dvě zdola výklopná křídla Schüco AWS 75.SI zabudovaná po stranách pro manuální ventilaci.

Pro více informací navštivte www.schueco.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články

0 19.02.2021 | Veletrh BAU bude online: SCHÜCO. INNOVATION NOW.
0 07.12.2020 | Dům ve svahu poskytuje relaxační výhledy
0 19.10.2020 | Nová dominanta s okenními systémy Schüco AWS 75 PD.SI poskytuje panoramatické výhledy na Alpy
0 14.09.2020 | Nové hliníkové dveřní systémy Schüco FireStop ADS 90 FR 90 dosahují nejvyšší třídy požární odolnosti
0 14.08.2020 | Café Re:public = jiný úhel pohledu na Petřín
0 17.07.2020 | Schüco VentoFrame Asonic zajistí v interiéru čerstvý vzduch i klid
0 29.06.2020 | Když se potkají představy architekta a klienta
0 08.06.2020 | Dům, který se na dotek otvírá majitelům i přírodě
0 28.05.2020 | Cihlový dům se prohnul jako luk
0 22.04.2020 | Schüco podporuje projekt KARMIN: Architektura chce pomoci s prevencí proti šíření infekce v nemocnicích
0 02.04.2020 | Středomořská vila se po celé své délce otevřela nekonečným výhledům
0 19.02.2020 | Schüco DCS SmartTouch: Návštěvě otevřete dveře i pomocí mobilu, doma být nemusíte
0 15.01.2020 | Oáza volnosti a čirého odpočinku bez práce po celý rok
0 16.12.2019 | Společnost Schüco vydala druhou zprávu o udržitelnosti
0 02.12.2019 | Posuvná fasáda, která respektuje náladu obyvatel
0 01.11.2019 | Společnost Schüco byla jako první certifi- kovaná za odpovědné využívání hliníku
1 14.10.2019 | Villa Melstokke, ostrov Karmøy
0 30.07.2019 | Soukromý dům v německém Gersthofenu ve stylu Miese van der Rohe
0 04.06.2019 | Panoramatická fasáda Schüco FWS 35 PD obdržela Red Dot Product Design Award 2019
0 15.04.2019 | Posuvné a okenní systémy Schüco byly 3x oceněny porotou iF Design Awards 2019
0 25.03.2019 | Plastová okna Schüco LivIng Alu Inside získala certifikát pro pasivní domy
0 03.10.2018 | Posuvný systém Schüco ASE 80 je jako stvořený pro pasivní domy
0 26.04.2018 | Nový systém posuvně-zdvižných dveří Schüco LivIngSlide byl navržen pro efektivní výrobu