Zaměstnanci KOMA obědvají v přírodě

Je to již zhruba rok, co se v areálu vizovické továrny na kontejnerové moduly objevila zbrusu nová stavba a ne jen tak ledajaká - přímo a doslova ji můžeme nazvat výkladní skříní modulární výstavby.
Novostavba podnikové jídelny KOMA dokazuje, že montované prefabrikované modulární stavby mohou vypadat stejně elegantně, jako stavby vytvořené standardními metodami. Dokonce se ještě navíc odlišují svým moderním technicistním základem, který v sobě nese svěží závan novátorských řešení a futuristických vizí.


Aby byla stavba krásná, to není jen otázkou konstrukčního systému, nákladnosti použitých materiálů nebo vhodné barevnosti. Důležité je najít správnou myšlenku, dostatečně nosnou, která bude zároveň nová a svým způsobem i odvážná. Takovou, která dokáže do daného místa přinést něco, co tu ještě nebylo, přitom však zůstane v jednotě s kontextem doby svého vzniku, účelu pro který byla vytvořena a zároveň bude ohleduplně reagovat na své okolí. To je několik podmínek najednou, ale jejich vyváženost je klíčem k úspěchu.

Autorství architektonického návrhu této odvážné stavby náleží mladému nadějnému  brněnskému ateliéru Chybik Kristof Associated Architects, za jehož dlouhým názvem se skrývá tým, vedený dvojicí Ondřej Chybík a Michal Krištof. Ti se ke spolupráci s KOMA dostali díky úspěšné účasti v několika kolech soutěže Modulární architektura, kterou tato společnost pořádá pravidelně již řadu let pro studenty architektonických škol. Za zmínku stojí i skutečnost, že ze spolupráce s tímto ateliérem vzešel i vítězný návrh modulárního pavilonu, který bude reprezentovat Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.


Vraťme se ale k budově jídelny, která svou elegancí dokázala přesvědčit všechny, kdo dosud o estetických možnostech modulární výstavby pochybovali. Úvodní zmínka o tom, že se jedná o výkladní skříň, vychází ze skutečnosti, která je vidět na první pohled. Horní z jejích dvou podlaží je totiž jakýmsi jedním velkým proskleným akváriem. Pro zaměstnance je čas oběda každodenní relaxací, když mohou vyjít z továrních hal a strávit poledne v prostoru, který jim nabízí krásný výhled do okolí, tvořeného nejen správními objekty, ale především krajinou plnou zalesněných kopců, v jejichž náruči celý areál sídlí. Je nutno ocenit právě to, že se podařilo prosadit celoprosklené stěny namísto klasických plných panelů s čtvercovými okénky. Snad je to předzvěst toho, že se i v našich končinách jednou přestaneme schovávat v šeru za malými okny se záclonami a naopak necháme světlo vstoupit do našich domů bez obav z pohledů kolemjdoucích, tak jako to můžeme znovu a znovu obdivovat především v Holandsku.


Motiv transparence je možné dále vnímat v jiné formě i u druhé poloviny objektu, kterou tvoří přízemní prostory šaten. Fasáda je zde totiž tvořena plechy z perforovaného tahokovu, takže divák může stále jaksi podprahově vnímat i onu syrovost šedivých stěn modulů, která se pod tímto závojem odehrává. O to větší překvapení pak na návštěvníka čeká v interiérech šaten, které barvami jen hrají. Barevně sladěné se tu zdá být snad vše - od podlah, stropů a stěn, přes šatní skříňky až po veškerá potrubí a svítidla. Celek navíc barevně z vnějšku oživují ještě sytě žluté okenní rolety, a tak si i v exteriéru přijdou milovníci pestrých odstínů na své.

Modulární jídelna ve Vizovicích i chystaný pavilon pro EXPO 2015 jsou prvními vlaštovkami dlouhodobé snahy společnosti KOMA Modular o dosažení nadstandardních výsledků na poli architektury a jsou zároveň nadějným příslibem toho, že pokud se týče budoucnosti českých staveb v oblasti modulární architektury, máme se ještě nač těšit.
Jaroslav Sládeček
0 komentářů
přidat komentář

Související články