V Malmö roste nový nemocniční komplex. Myslí na zdraví pacientů i životní prostředí

Vložil
Tisková zpráva
19.11.2020 11:40
Žaluzie NEVA s.r.o.

Švédsko

Malmö

Fakultní nemocnice Skåne ve švédském Malmö je jednou z nejdůležitějších v zemi. A nyní se rozširuje o nový komplex. Čtěte, jak architekti z kanceláře White Arkitekter při návrhu mysleli na pohodlí pacientů i personálu, a co udělali pro udržitelnost areálu.


V Malmö na rozloze asi 15 fotbalových hřišť vzniká
  • nemocniční komplex se dvěma desetipatrovými budovami,
  • 10 oddělení s 250 jednolůžkovými pokoji,
  • 23 operačních sálů,
  • moderní klinické i výzkumné laboratoře,
  • klidové, cvičební a výukové místnosti
  • a veřejné prostory (lékárna, stánky, kavárna, park).
Kromě zmíněného zde vyroste také budova služeb nebo logistické centrum s laboratoří.

Projekt se řídil požadavky zdravotníků

Kancelář White Arkitekter v první řadě chtěla, aby nemocnice dobře sloužila svým zaměstnancům. K návrhu budovy proto přizvala:
  • 200 zdravotních sester a lékařů,
  • logistické pracovníky ze zásobování,
  • technické zaměstnance
  • a pacienty z ústavní péče a pacientské organizace.

Architekti společně se zdravotníky a dalšími zaměstnanci vytvořili výkresy, podle kterých prostředí nemocnice obtiskli do virtuální reality. Zaměstnanci tak dopředu znali dispozice pokojů, ordinací i chodeb a vyzkoušeli si orientaci v prostoru jejich budoucího pracoviště. A pomohli tím vychytat některé nedostatky.

Na závěr architekti postavili testovací verze několika místností. Ve zkušebnách si zdravotníci vyzkoušeli pohyb při práci a navrhli další vylepšení.

I díky tomu projekt vyniká nevídanými detaily. Například všechna oddělení jsou propojená s laboratoří pomocí potrubní pošty a jednotlivá oddělení na sebe logicky navazují tak, jak vyhovuje lékařům. Třeba šířku chodeb architekti navrhli tak, aby se na ní vyhnuly dva elektrické vozíky se zdravotnickým materiálem.

Nový komplex nemocnice v Malmö bude obklopený parkem a původními budovami, do kterých zapadne stylem i stavebními materiály. (Zdroj: fotogalerie kanceláře White Arkitekter)

Dopad nemocnice na životní prostředí

Architekti mysleli také na energetickou náročnost a životní prostředí. Nemocnice dokonce usiluje o získání certifikátu environmentální budovy.

V areálu vyroste 700 stromů a 80 druhů dřevin, které vytvoří příjemné klima a urychlí zotavení pacientů.

Na fasádě budou skleněné prvky a průhledné vstupy, které usnadní pohyb po nemocnici a celý prostor otevřou a prosvětlí. Sklo na fasádě je doplněné žlutými cihlami a dřevem, aby budovy ladily s celým areálem nemocnice.

Fasádu svěřili architekti českým specialistům na prosklené konstrukce – firmě WIEDEN. "U nemocnice v Malmö jsme zohledňovali akustiku, tepelné a zvukové těsnění nebo přehřívání objektu. U každého projektu se snažíme co nejvíce kopírovat návrh architekta, proto jsme moduly fasády vyrobili až z 80 % ze zakázkových součástek," vysvětluje projektový manažer společnosti WIEDEN – František Sládek.

Moduly fasády byly vyrobené jako komplety včetně stínění. "Na fasádě jsme spolupracovali s firmou MH stínící technika. Do panelů z hliníku a skla připravených k osazení rovnou namontovali venkovní žaluzie, které díky možnosti otevření každého okna klient kdykoliv zkontroluje nebo nechá seřídit," popisuje František Sládek z firmy WIEDEN.

Architekti ke stínění zvolili venkovní žaluzie Z-90 od českého výrobce NEVA ve světle šedé barvě ve struktur laku se stříbrnými komponenty s bronzovým nádechem. "Pro první etapu stavby dodáváme 825 žaluzií zabudovaných ve fasádě mezi skly, kde musí odolávat vysokým teplotám. Zákazník byl při výběru velmi opatrný a všechny spojovací komponenty zvolil v nerezu s odolností A4, která odolá i náročným přímořským podmínkám," doplňuje Lukáš Musil, obchodní zástupce NEVY.

Montáž žaluzií zajišťuje česká firma MH stínící technika. "Klient poptal venkovní žaluzie s nejpřísnější normou pro ochranu proti větru a bezkartáčové motory Geiger T90. Ty se oproti klasickým uhlíkovým tolik neopotřebovávají a odolávají teplotám od -20 °C do 90 °C . I když je tato varianta dražší, zákazník si spočítal, že by se mu častější kontroly a případný servis žaluzií na tak velké ploše nevyplatil," říká Martin Hejzlar z firmy MH stínící technika.

Přechod mezi budovami bude pohodlný díky koridorům. Zaměstnanci i pacienti jimi projdou suchou nohou bez ohledu na nepříznivé počasí. (Zdroj: fotogalerie kanceláře White Arkitekter)

Pohodlí pro pacienta na prvním místě

Aby měli pacienti dostatek soukromí a zamezilo se šíření infekcí, bude nový komplex složený jen z jednolůžkových pokojů. Rodina tak pacienty navštíví kdykoliv a pokud budou chtít, zůstanou i přes noc.
0 komentářů
přidat komentář

Související články