Trhu stínění vládnou venkovní žaluzie. Nejoblíbenější jsou stříbrné

Vložil
Tisková zpráva
25.03.2020 15:55
Žaluzie NEVA s.r.o.


Dávno jsou pryč doby, kdy většinu domů a bytů v Česku stínily vnitřní horizontální žaluzie. Zákazníci i architekti čím dál častěji sahají po žaluziích venkovních, které kromě stínění příjemně ochlazují interiér a na většině budov navíc skvěle vypadají. Mezi nejoblíbenější venkovní žaluzie patří ty s 90 mm širokými lamelami ve stříbrné barvě.

Kupříkladu přední český výrobce venkovních žaluzií – Žaluzie NEVA – v loňském roce vyrobil a dodal na trh více než 80 000 kusů žaluzií. Z obchodních statistik firmy vyplývá, že zákazníci nejčastěji chtějí žaluzie:
  • stříbrné,
  • tmavě šedé,
  • stříbrnošedé,
  • bronzové
  • nebo bílé.
První tři barvy přitom tvořily asi tři čtvrtiny všech objednávek Žaluzií NEVA, čili zhruba 1 500 žaluzií týdně. Zákazníci preferují spíše neutrální barvy – jsou jednoduché na údržbu a není na nich tolik vidět prach nebo pyl. Architekti zase mají tyto barvy rádi, protože jsou v souladu s moderními trendy. "Barvy jako modrá, zelená nebo červená vypadají dobře na rámech oken, ale při použití na žaluziích jsou zbytečně výrazné," tvrdí například architekt Vlado Hrivňák z kanceláře No-A Architekti.

Venkovní žaluzie lze instalovat tak, že jsou elegantně zapuštěné do fasády.

Čím větší, tím lepší

Venkovní žaluzie excelují v zastínění velkých prosklených ploch – například francouzských oken, kanceláří nebo zimních zahrad. Není proto divu, že zákazníci často objednávají žaluzie v extrémních rozměrech.

"Vyrábíme žaluzie až pět metrů vysoké a až pět metrů široké, vždy však maximálně o celkové ploše 20 m². Větší žaluzie už ztrácejí na odolnosti, špatně se převážejí, komplikuje se u nich vytahování i stahování, proto je nedoporučujeme. Všímáme si však, že poptávka po žaluziích velkých rozměrů obecně roste," přibližuje situaci na trhu Jan Gajdoš, produktový manažer Žaluzií NEVA.

Podobně je to s šířkou lamel, zákazníci chtějí lamely co možná nejširší. Nejprodávanější jsou ty o šířce 90 mm, zejména žaluzie Z-90, naopak užší lamely o šířce 60 nebo 50 mm obvykle volí jen majitelé domů, kteří kvůli technickým parametrům své stavby nemají jinou možnost.

Venkovní žaluzie skvěle kryjí velké prosklené plochy. Na obrázku žaluzie Z-90.

Roste zájem o napojení na Smart Home

Nejvíce zákazníků při koupi venkovních žaluzií stále volí variantu s motorem, které pak ovládají tlačítkem na nástěnném panelu nebo dálkovým ovladačem.

V posledních letech nicméně roste poptávka po propojení žaluzií se systémem chytré domácnosti. Zákazník pak žaluzie řídí pomocí svého telefonu a díky inteligentním senzorům se žaluzie automaticky vytáhnou, pokud například přijde bouřka nebo se zvedne silný vítr.

Jaké stínění při architektonickém návrhu doporučujete svým zákazníkům vy?
0 komentářů
přidat komentář

Související články