Svítidla KAIA: produkty jedinečné evropské kreativní fúze

Vložil
Tisková zpráva
01.03.2023 12:00
MONOBRAND s.r.o.


KAIA znamená světlo i stín. Designéři z tohoto kreativního uskupení rádi spojují protiklady. Značku KAIA formuje celá řada evropských designérů, umělci z rodinných řemeslných dílen a další osobnosti z řad architektů a umělecky obdařených duší, rozprostřených po celé Evropě. Z této evropské kreativní spolupráce se rodí jedinečná svítidla ultimativního designu a nejvyšší kvality. Od roku 2013 sídlí KAIA v Londýně, zatímco výrobní dílna se tradičně nachází v Rakousku, v Judenau nedaleko Vídně. Od roku 2021 má KAIA také dílnu a kancelář v blízkosti Mnichova.KAIA spojuje užitné umění, architekturu a řemeslný um s ambicí proniknout až k podstatě předmětů, které nás v našich domovech obklopují. Svítidla KAIA poznáte podle jejich ryzí funkční krásy, jednoduchosti, nadčasovosti, čistoty tvaru a elegance zformované geometrickou dokonalostí. Všechna svítidla jsou zručně, a především ručně vyráběna řemeslníky z tradičních, povětšinou rodinných manufaktur v Rakousku a Německu, foukané sklo je vyráběno v Česku. Tým KAIA se soustředí na každou maličkost, aby zajistil, že všechny jedinečné a elegantní výrobky nesoucí tuto značku budou té nejvyšší kvality. Všechny lustry, nástěnná svítidla, stojací lampy i stolní lampičky, ať už ze skla, mramoru nebo kovu, procházejí před montáží a finálním zapojením v dílně nedaleko Vídně důkladnou kontrolou kvality.


Designéři KAIA jsou v úzkém kontaktu se spolupracujícími výrobci a společně zkouší co nejširší škálu materiálů, vždy s cílem posunout hranice konvenčního řemesla a designu zase o krok dál. Kromě hledání krásy a dokonalosti v řemeslném zpracování má celý tým KAIA v každém okamžiku v hledáčku ještě jeden důležitý aspekt: udržitelnost. Ústředním bodem ekologického smýšlení ve společnosti KAIA je materiál. Hlavním materiálem, který je pro výrobu svítidel KAIA používán, je mosaz vytvořená slitinou zinku a mědi. Kdykoli mohou, vyhýbají se designéři KAIA použití jakýchkoli plastů. Při procházení kolekce osvětlení KAIA vás upoutá, že mezi nejčastěji používané kovové povrchové úpravy patří patinovaná a kartáčovaná mosaz spolu s kartáčovaným a leštěným niklem. Je to proto, že ke kovu v KAIA přistupují přirozeně a vyhýbají se práškovému i konvenčnímu lakování. Za dobu svého působení na evropském trhu si značka KAIA vybudovala síť výrobních rodinných dílen, které nejen že splňují nejvyšší standardy řemeslného umění, ale také sdílí hodnoty udržitelnosti, minimalizace odpadu nebo dokonce zero-waste přístup. 

Pro české architekty, interiérové designéry a všechny vyznavače kvalitního bydlení značku KAIA objevila Katrin Grund, zakladatelka designového obchodu a e-shopu MONOBRAND. „Svítidla jsou v každém interiéru obrovské téma, dokonce si troufám tvrdit, že jedno z nejdůležitějších,“ vysvětluje Katrin Grund. „Výběr svítidel je v dnešní době nepřeberný, konkurence mezi výrobci je obrovská. Přesto těch skutečně nápaditých a přitom vkusných, s precizním řemeslným zpracováním, těch, které vás okamžitě v interiéru upoutají a které mají – dovolte mi použít trošku personifikace – duši a charakter, tak těch je jen pár. Svítidla KAIA jsem v České republice doporučila do několika interiérů, ráda je používám např. jako výrazný prvek do hlavní obytné místnosti, resp. jako solitérní kus nad jídelní stůl, který chápu jako určité srdce domova a místo, kde se schází všichni jeho obyvatelé. Tento středobod každého domu si podle mého názoru zaslouží i výrazný designový prvek, který do značné míry spoluvytváří jeho atmosféru. Svítidla KAIA vám takovouto úlohu dokáží splnit,“ dodává Katrin Grund. Hned několik svítidel této renomované evropské značky dodala Katrin Grund do olomoucké vily Ignáce Briesse, neogotické vily z roku 1896, která v letech 2018–2019 prošla důkladnou a pečlivou rekonstrukcí. Portfolio KAIA ovšem netvoří jen excentrické kusy, předurčené hrát v interiéru hlavní roli, ale také minimalistické, decentní a cenově dostupná svítidla. Nenápadná, ale nadčasová svítidla, používaná často v koupelnách, najdete v kolekci SIM a NEA.

Se značkou KAIA pojí Katrin Grund i jakýsi běh osudu. Stejně jako Katrin, tak i kreativní ředitelka a generální manažerka společnosti KAIA, Manuela Szewald, dospěla k designu a kreativní práci až v pozdějším věku, poté, co si vybudovala kariéru ve zcela jiných odvětvích businessu. „V tomto ohledu jsou naše profesní dráhy opravdu podobné,“ usmívá se Katrin Grund. „Naprosto chápu filozofii, na jaké byla značka KAIA vybudována. Manuela ji založila z podobných pohnutek a se stejnou láskou k designu, jako já svůj concept store MONOBRAND. Možná že naše cesta k designu nebyla přímá a nalajnovaná už od studií, ale o to více je to cesta prošlapaná upřímně, se srdcem na dlani, s vášní pro krásu a s touhou dělat a vytvářet to, co nás baví a co nás naplňuje. A já věřím, že na práci nás obou je to vidět,“ uzavírá Katrin Grund.


www.monobrand.cz
www.kaialighting.com
0 komentářů
přidat komentář

Související články