Stanice metra jako umělecké dílo

Vložil
Tisková zpráva
24.03.2021 14:30
Rockfon

Švédsko

Stockholm

Stockholm je znám svou dlouhou tradicí veřejného umění a jeho stanice metra nejsou výjimkou. Mnoho dojíždějících se dennodenně orientuje podle uměleckých děl umístěných ve stockholmském podzemí. Když město vyhlásilo otevřenou soutěž na vytvoření umělecké instalace pro novou vlakovou vnitrostátní stanici, místní umělkyně Karin Lindhová se již nemohla dočkat, až se přihlásí.

„Metrem cestuji a jeho různorodé stanice se mi velmi líbí,“ prohlašuje umělkyně, pro niž byly architektonické výkresy nové městské stanice ekvivalentem majestátních katedrál.

Zvlněný design si žádá flexibilitu

Majíc toto na paměti, hledala Lindhová inspiraci v řadě katedrál. Jednou z nich byl i kostel Santa Maria della Vittoria v Římě, ve kterém na ni zapůsobilo Berniniho sousoší Extáze svaté Terezy„Bernini dokázal mistrně pracovat s denním světlem, architekturou a sochami,“ říká Lindhová a dodává: „Chtěla jsem si s denním světlem pohrát obdobným způsobem, ale možná trochu jemněji a méně barokně.“

Vytvoření nového vchodu do vlakové stanice bylo tedy výzvou. Umělecká vize Lindhové si vyžádala konstrukční zavěšení stropu mezaninu o ploše 200 m² zřaseného do vln. Vedoucí projektu si byl vědom možných obtíží, a proto navrhl zkonstruovat plastiku až na místě. K realizaci vize umělkyně zvolil tým po testování různých materiálů systém Rockfon® Mono® Acoustic. „Panely jsou flexibilní, je tedy možné je ohýbat a vytvořit jak ostré, tak měkké záhyby,“ říká Thomas Svensen ze společnosti TS Akustik.

Špičková akustika i požární ochrana

Expresivita a spojitý vzhled konstrukce však nebyly vytvořeny na úkor vynikající akustiky, kterou Rockfon® Mono® Acoustic poskytuje. Právě to byl v návrhu stanice důležitý faktor vzhledem k tomu, že tudy každý den projde 125 tisíc cestujících.

Rockfon® Mono® Acoustic má inovativní monolitický povrch a zajišťuje špičkové akustické vlastnosti i požární ochranu. Představuje skvělé řešení pro stropy i obklady stěn, pro rovné povrchy i klenby. Je vhodný pro přímou montáž nebo na nosnou konstrukci. Jde o perfektní designové řešení pro nové projekty i rekonstrukce. Jeho hladký bílý povrch zajišťuje vysokou odrazivost a rovnoměrný rozptyl světla, což vede k nižší potřebě umělého osvětlení. Zcela bezespárový systém umožňuje snadnou integraci všech instalací a služeb, ale také možnost oprav povrchu.

Místo: Stockholm Station City, Centralplan 15,
111 20 Stockholm, Švédsko
Produkt: Rockfon® Mono® Acoustic
Hrany: TE

0 komentářů
přidat komentář

Související články