Schodiště v interiéru

Vložil
Tisková zpráva
09.03.2018 08:30
J.A.P. spol. s r.o.

Důležitý spojovací prvek mezi jednotlivými podlažími bytů, kanceláří či domů - schodiště. Při jeho výběru je třeba zohlednit specifika každého prostoru tak, aby výsledná podoba schodiště splňovala veškeré funkční i designové požadavky.

třmenové schodiště HARMONY s celoskleněným zábradlím

Jasné je, že před samotnou realizací schodiště je důležité rozhodnout, jakou funkci bude v prostoru plnit a jaká bude frekvence jeho využívání. Od toho se pak už ve spolupráci s investorem odvíjí výběr konkrétního typu schodiště i volba jeho rozměrů. "Doporučená standardní šířka schodiště se pohybuje od 80 do 100 cm. Nicméně my vycházíme vstříc i nestandardním požadavkům v projektech, tudíž je pro nás možná maximální šířka až 130 cm a minimální 60 cm. Co se týká běžné výšky nášlapných ploch schodů, tak ta je v rozmezí od 16 do 20 cm," říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P., výrobce interiérových schodišť.

Konkrétní typ schodiště také předurčuje tvar výstupního prostoru. "Pro přímé či lomené schodiště je ideální výstupní prostor tvaru obdélníku. Naopak pro točité schodiště se hodí čtvercové nebo kruhové půdorysy," doplňuje Petr Paksi.

V praxi lze vybírat ze čtyř základních typů schodiště - třmenové, točité, segmentové a bočnicové schodiště. Vzájemně se od sebe liší svým tvarem či způsobem ukotvení.

Třmenové schodiště
Tento model je charakteristický svým způsobem upevnění - jednotlivé stupně jsou totiž kotveny přímo do zdi bez potřeby viditelné nosné části. Díky tomu působí schodiště vzdušně a prostorem doslova pluje.

Točité schodiště
Tvoří ho dominantní středový sloup, který může mít různé atypické tvary, například ve tvaru šroubovice, a je ukotvený v podlaze. Z něho pak vystupují jednotlivé stupně. Je vhodné do prostor, kde je potřeba šetřit místem. Pro svůj neotřelý vzhled a právě úsporu místa je točité schodiště ideální volbou například do moderních loftových bytů.

točité schodiště TANGO

Segmentové schodiště
Skládá se z jednotlivých dílů, tzv. segmentů, z nichž lze složit přesně takový tvar, jaký konkrétní prostor vyžaduje. Obecně se nejčastěji volí tvar schodů do písmene "L" či "U".

segmentové schodiště JAP

Bočnicové schodiště
Vhodné pro zákazníky, kteří se chtějí vyvarovat těžkopádně působících schodišťových konstrukcí. Bočnicové schodiště je totiž kotveno do nosné zdi, podlahy a stropu.  Schodiště v interiéru působí lehkým dojmem.

bočnicové schodiště LASER s celoskleněným zábradlím

Z hlediska materiálů schodišť je jasným trendem nadčasová kombinace dřeva a skla. Tvrdé dřeviny se využívají na výrobu nášlapných ploch a z bezpečnostního kaleného skla vyrobené zábradlí působí v interiéru vzdušným dojmem. "Pro všechna naše interiérová schodiště vyrábíme nášlapy z buku, dubu, javoru nebo jasanu. Výběr konkrétní dřeviny je tedy čistě na zákazníkovi," dodává závěrem Petr Paksi.

Více na www.schody-jap.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články