Sázka na jednoduchou barevnost se v letenském bytě vyplatila

Vložil
Tisková zpráva
28.09.2022 14:35
Material & Technology s.r.o. – M&T

Ze starého činžovního bytu moderní, příjemné a praktické místo plné pocitově hřejivých dřevin hojně doplněných bílou a šedou paletou barev nábytkového vybavení. O působivý kontrast se postaraly černé doplňky.

Pořídit větší bydlení ve vhodné lokalitě, a stihnout jej zrekonstruovat ještě před příchodem miminka… To byl cíl nových majitelů činžovního bytu na pražské Letné, která je lákala svým charakterem a vybavením. Od developera koupili byt po rekonstrukci ve stavu shell & core, což znamenalo, že jej bylo třeba kompletně vybavit. Svoji důvěru majitelé vložili do rukou paní architektky Hany Novotné z architektonického studia 2MAD.„Majitelé si přáli interiér v minimalistickém stylu a jednoduché barevnosti. Jelikož je nám takový styl blízký, bylo jednoduché se naladit na stejnou notu,“ říká Ing. arch. Hana Novotná.

Drobné dispoziční úpravy

Vstup do třípokojového bytu uvádí plně využité zádveří s vestavěnými skříněmi, ze kterého se otevírá pohled do obývacího pokoje s kuchyňským koutem. V této části provedli architekti menší dispoziční úpravu, a to propojení kuchyňského koutu se zbytkem hlavního obytného prostoru. „Kuchyňský kout byl od obývacího pokoje oddělený stěnou. Se statikem jsme ověřili, že ve stěně je nosný pouze krajní sloup, zbytek byla jen výplň. Proto jsme stěnu odstranili a celý prostor otevřeli,“ popisuje architektka Hana Novotná, spoluautorka rekonstrukce. Z druhé strany zádveří se pak nachází koupelna a dětský pokoj, který si majitelé bytu v budoucnu přejí zařídit sami.  

Druhá dispoziční úprava pak proběhla v ložnici, do které se vstupuje z centrálního prostoru. Zmenšením přilehlé koupelny, ve které developer původně počítal s vanou, ale klienti si ji přáli nahradit sprchovým koutem, došlo ke zvětšení prostoru ložnice.

Skrytá tajemství

V ložnici se majitelé mohou cítit trochu jako na zámku, když prochází „tajnými“ dveřmi právě do koupelny – ty jsou totiž součástí vestavěné nábytkové stěny. „Technické řešení vymyslel pan Jaroslav Váňa, velice šikovný truhlář a zároveň jednatel firmy Stylishrooms. Řešení dveřního křídla bylo atypické a stejně jako má správný šéfkuchař svůj tajný recept, i tady zůstane know-how pana Váni jeho tajemstvím,“ vysvětluje architektka.

Očím nejsou skryté pouze dveře do koupelny,ale také zárubně u všech ostatních dveří v interiéru, jelikož architekti využili neviditelné zárubně od českého  výrobce M&T. „Stěna v obývacím pokoji, na níž jsou dvoje dveře, je pohledově velmi akcentovaná a vzhledem ke snaze o minimalismus jsme chtěli, aby byly tyto dveře pohledově co nejméně patrné,“ říká architektka a doplňuje: „V této realizaci jsme neviditelné zárubně použili poprvé a určitě ne naposledy.“

Jednoduchá krása

Celému prostoru vládne krásná dřevěná podlaha z masivu v pokládce do vzoru seříznutého stromečku. Výběr konkrétních zařizovacích prvků nechali majitelé primárně na paní architektce, ale vše se pořizovalo až na základě předchozí debaty a odsouhlasení. Kusové nábytky, které si majitelé vybírali sami, předtím probrali společně s architektkou – například na sedací soupravu se byli podívat společně, finální tvar a barevnost potahu už zvolili majitelé.

Vzhledem k tomu, že majitelé si nepřáli v bytě výrazné barevné akcenty, dominují prostoru jednoduché barvy – teplé odstíny přírodního dřeva jsou doplněny o bílou, šedou a černou. Díky barevnému ladění celého prostoru byla černá barva zvolena i u zárubní, které skvěle doplňují i kliky MINIMAL od M&T. „Majitelům jsme předložili k výběru více druhů dveřního kování, ale okamžitě si je získala kolekce MINIMAL v černém provedení,“ říká architektka, která přiznává, že kliky od výrobce M&T využívá ve svých realizacích velmi často. „Pro realizaci byly vybrány kliky v povrchové úpravě titan černý mat, která se vyznačuje mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání i barevnou stálostí. Majitelé se tak nemusí obávat, že by jim povrch kliky po pár letech vybledl,“ přibližuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Jediným výraznějším barevným prvkem v interiéru je otevřená knihovna, která dominuje celé obývací části.

Ohlédnutí za rekonstrukcí

Zajímavostí a výzvou hlavně pro truhláře byla specifika starého činžovního bytu, jak vysvětluje Ing. arch. Hana Novotná: „V takovýchto starých bytech nenajdete jediný pravý úhel ani rovnou zeď, takže spoléháte na šikovné truhláře. A ti naši byli opravdu skvělí.“ Celkově plynul celý proces poměrně hladce a s výsledkem realizace jsou spokojeni klienti i architekti. „Velkou odměnou bylo to, že když jsme šli po pár měsících po nastěhování klientů na návštěvu, interiér byl přesně v tom stavu, jak jsme jej navrhli. Přibyly jen věci pro miminko – všechny ve stejné barevnosti, jako zbytek bytu. Dokonce i pěnová podložka na hraní pro děti na zemi byla bílo-šedá. Tím jsme si ověřili, že byt se opravdu povedl udělat tak, aby se líbil klientům, ne jenom nám,“ uzavírá spokojeně architektka.

Technické údaje:

Studie: 2020
Rok realizace: 2020 - 2021
Užitná plocha: 83,1 m²
Dispozice: 3+kk

Subdodavatelé:

  • Sanita a obklady: SOUKUP experience
  • Dřevěná masivní parketová podlaha: Podlahy Lusk
  • Jídelní židle: Ton
  • Kliky a neviditelné zárubně: M&T, kolekce MINIMAL
  • Nábytek: na míru, Stylishrooms
  • Svítidla: Severské světlo

Architekti: Ing. arch. Hana Novotná, Ing. arch. Tereza Pecárová, architektonické studio 2MAD, www.2mad.cz

Foto: Ing. Jiří Beran pro M&T, www.jberan.com
0 komentářů
přidat komentář

Související články