Příběh skandinávské moderny I.

Zdroj
3D H. Interiér
Vložil
Tisková zpráva
03.09.2007 00:10
Skandinávský design a celé modernistické hnutí by nebylo kompletní bez Arneho Jacobsena. A také Fritze Hansena, který dánskému architektovi a designérovi umožnil realizovat jeho návrhy.

Nebyl to jenom Arne Jacobsen, ale také Hans J. Wegner a Poul Kjærholm, kteří spojili svůj talent s dánským výrobcem nábytku Fritzem Hansenem. Společně tak dali vzniknout slavné značce, která je více než sto let synonymem dánského designu. Skandinávští výrobci nábytku proslavili nejen místní řemeslo, ale i nové použití dřeva, jeho inovativní zpracování a průmyslovou výrobu, která umožňuje vyrábět velké série cenově dostupného nábytku. To, co dnes po celém světě dělá tak úspěšným koncept řetězce IKEA, má kořeny právě u výrobců a designérů jako byl Fritz Hansen nebo Arne Jacobsen. Oni byli ti, kdo prošlapávali cestu a hledali nové možnosti zpracování materiálů a nové technologie.

Začátek rodinné firmy
Příběh začíná v roce 1847, kdy se v Dánsku otevřel první pivovar Carlsberg a zemi proťala železniční trať z Kodaně do Roskilde. Král Christian VIII. ji slavnostně otevíral přesně 26. července. Tehdy se na dánském ostrově Lolland narodil také Fritz Hansen. Šikovný, ambiciózní a velmi schopný. Tak charakterizovali současníci mladíka, který v 25 letech otevírá svůj první obchod. V roce 1896 se jeho podnikání rozšiřuje a ve městě Lillerød severně od Kodaně kupuje vlastní dílnu, kde začíná s výrobou nábytku. Když v roce 1899 firmu přebírá jeho syn Christian Edvard Hansen (1874-1954), má více než 50 zaměstnanců.
Zakladatel rodinné firmy Fritz Hansen umírá v 55 letech a ve stejný rok, tedy 1902, se narodil také jeho první vnuk Poul Fritz Hansen. Rodinná firma se systematicky přeorientovává z rukodělné práce na průmyslovou výrobu.
Na začátku dvacátého století se pomalu začíná probouzet nové hnutí funkcionalismu, spjaté především s německým Bauhausem. Technologický pokrok a nové materiály jdou ruku v ruce s filosofií rodiny Hansenových. "Moderně, progresivně a s vybraným vkusem"… to jsou v podstatě hodnoty, jichž se Fritz Hansen drží dodnes. Jejich více než stoletá tradice výroby nábytku ukazuje, že estetika a průmyslová výroba spolu mohou dobře koexistovat.

Jako vůbec první v Dánsku se v roce 1915 v továrně Fritz Hansen podaří vyrobit židli z ohýbaného dřeva. Během dvacátých a třicátých let firma přichází s kolekcí tehdy moderního a nového trubkového nábytku, jak ji známe například od Marcela Breuera a Ludwiga Miese van der Roheho. U nás podobný nábytek vyrábí například Spojené umělecko-průmyslové závody v Brně podle návrhů Jindřicha Halabaly.

Přichází Mravenec
V roce 1928 dva synové Christiana E. Hansena, Poul Fritz (1902-1987) a Sören Christian (1905-1977) vstupují do vedení firmy a začíná nová důležitá éra v dlouhé historii značky Fritz Hansen. V roce 1934 továrna začíná spolupráci s architektem Kaarem Klintem a tehdy velmi mladým a talentovaným Arnem Jacobsenem. Vzniká slavná židle Mravenec, kterou Jacobsen navrhl pro restauraci divadla Bellevue v Klampenborgu, severně od Kodaně.
Mravenec byla první a dodnes nejslavnější židle, kterou Arne Jacobsen navrhl. Je stohovatelná, s jednoduchým sedákem a opěrákem; původně měla tři nohy, souběžně s tím se ale začala vyrábět i varianta se čtyřmi nohami. Název Mravenec pro ni vymyslel Jacobsenův přítel Gunnar Aagaard Andersen a dodnes se jí prodalo přes šest miliónů kusů. Patří tak mezi nejprodávanější židle všech dob a naplňuje koncept funkcionalismu díky masové výrobě a dostupnosti pro každého. Je elegantní a praktická, takže se používá v kancelářích a dalších veřejných prostorách (jídelny, kongresová centra…) po celém světě.

Prohlédněte si kompletní portfolio produktů Fritz Hansen na design portálu myCode nebo navštivte www.fritzhansen.com, kde najdete kompletní informace o této značce.

- Pokračování příští týden -
0 komentářů
přidat komentář