PREFALZ na soukromé hvězdárně

Vložil
Tisková zpráva
24.10.2014 00:20
Soukromá hvězdárna leží v nadmořské výšce 350 m. n. m. Plocha střechy ve tvaru polokoule s 24 nárožími a výškou 2,7 metru je 47,50 m2. Celková plocha krytí, včetně spodního límce a plochy obou stran konstrukce štěrbiny, dosahuje 58,5 m2. Jako materiál střešní krytiny byla použita lakovaná hliníková drážkovaná krytina Prefalz s dvousložkovým lakem PP 99 s povrchovou úpravou Stucco a v odstínu bílá. Spotřeba materiálu byla, vzhledem ke způsobu krytí polokoule z několika stovek dílců, výrazně vyšší, než při běžné pokládce – přibližně o 58 %. Při hmotnosti svitkového plechu Prefalz cca 2,2 kg/m2 však i přesto celková hmotnost střešní krytiny na hvězdárně dosahuje „pouhých“ 183,5 kg. Pokládka byla realizována na plný záklop prostřednictvím skrytého kotvení (nerezové příponky ve stojaté drážce). Střešní doplňky jsou ze stejného materiálu (lemování, oplechování, lišty, žlaby, parapety). Nosnost krytiny Prefalz dosahuje max. 800 kg/m2.

Planetární hvězdárna má základnu 6x6 m ze ztraceného bednění. Je řádně zateplena, osazena vstupními dveřmi i okny. Netradiční je umístění rohových krbových kamen a menší kuchyňské linky pro přípravu rychlého občerstvení. Ty zaručí pohodlí v jakémkoliv ročním období a nezávislost na okolním prostředí.

Plochou střechu zděné čtvercové budovy – podstavy pod kopulí – tvoří mírně vyspádovaný dřevoštěpkový záklop s fóliovou krytinou tl. 1,8 mm norského systému Protan. Pod kopulí je 150 mm vysoký kruhový límec, na krajích zakončený oplechováním okapnicí. Odvod vody zajišťují ze tří stran hliníkové podokapní žlaby PREFA v barvě krytiny kopule a dva svody o průměru 80 mm. Okenní parapety jsou na míru vyráběné rovněž z hliníkového plechu Prefalz tl.0,7mm (hladká bílá).

Kopule hvězdárny, jejímž zhotovitelem a současně dodavatelem pozorovacího zařízen je pan Jiří Drbohlav ml. ze Rtyně v Podkrkonoší, je polokoule s kuželovou spodní částí – sukní. Konstrukce kopule leží na nosném kruhovém věnci naohýbaném z ocelových I profilů v celkovém průměru 5,4 metru. Na jeho realizaci bylo nutné vyrobit speciální ohýbací stroj v hodnotě několika stovek tisíc korun. Na kruhovém věnci, který slouží jako kolejnice pro pohyb kopule, leží samotná konstrukce střechy hvězdárny. Ta je tvořena opět naohýbanými I profily, spojenými vzájemně šrouby. Jednotlivé dílčí plochy polokoule se sbíhají ve 24 "nárožích" a přimykají k límci nosné obvodové konstrukce pozorovací štěrbiny dalekohledu. Tato je opatřena do stran pojezdy s vraty, které jsou dvěma válcovými plochami, a které překrývají štěrbinu s přesahem od vrchlíku, až k patě kopule. Celá střešní konstrukce je důkladně proměřena a vyvážena, aby byla zajištěna její snadná manipulace po kruhovém věnci. Tu bude v budoucnu realizovat motorické ovládání, avšak celou kopulí, o váze přes 3 tuny, lze již nyní snadno hýbat pouze jednou rukou!

Na kovové konstrukci, nahrazující krov, je položeno rezonanční řezivo, podobné tomu, jaké se používá pro výrobu hudebních nástrojů. Konkrétně jde o vysoce kvalitní rezonanční latě ze smrku, které umožňují vysoký stupeň prohnutí bez ztráty funkce a kvality materiálu. Na latích je příčně položen plný palubkový záklop (pero-drážka) o tloušťce 2,5 cm. Následuje pojistná hydroizolační izolační folie a drážkovaná střešní krytina Prefalz. Finální bílý odstín byl zvolen s ohledem na funkčnost i estetiku. Hrubší povrch, tzv. stucco zase zaručuje originalitu i menší hlučnost při dešti.

Jako nejoptimálnější způsob krytí byla zvolena v ploše jednoduchá ležatá drážka a v nárožích s dvojitým drážkováním. Válcová plocha výsuvných vrat byla klempířským oříškem. Nulový a záporný sklon v horní části na vratech bylo kritické místo a volba jiného způsobu krytí vyvolávala debaty, jaký bude konečný dojem. Nakonec padlo rozhodnutí na průběžné šáry shora dolů s potřebou strojního profilování a stočení do požadovaného radiusu 2800 mm v délce 5850 mm. Stáčení probíhalo přímo na stavbě. „Využili jsme perfektního servisu společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Dík patří především panu Romanu Vaňkovi, za jeho ochotu a obětavost. Domluvili jsme termín na 15. května 2014 a i přes velmi větrné a nejisté počasí, které panovalo v tento den, přijel v dohodnutou hodinu se zakružovacím zařízením RBM od firmy Schlebach přímo na stavbu. Na "hýčkaný" trávník zahrady investora jsme pak vápnem "narýsovali" požadovaný oblouk a prakticky během 1 hodiny jsme měli krytinu připravenou k pokládce. Konečný výsledek je více než uspokojivý,“ upřesňuje klempíř Jan Pavel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články