Pasivní dům v Kittsee na vlastní kůži

Vložil
Tisková zpráva
23.10.2013 08:30
XELLA CZ, s.r.o.

Pasivní domy se v současnosti stávají novým trendem v bydlení, a to zejména z důvodu rostoucích cen energie a směrnice Evropské unie, podle které musí nově stavěné domy splňovat přísné nároky na spotřebu energie. Společnost Greenstudio s.r.o. se svými smluvními partnery a s využitím materiálu Ytong zrealizovala výjimečný projekt, který přibližuje výhody a komfort pasivního bydlení široké veřejnosti.
Energeticky certifikovaný pasivní dům v rakouském Kittsee je přístupný všem zájemcům o tento moderní a úsporný styl bydlení. Proces výstavby této referenční stavby byl zdokumentovaný i pro odborné využití.Nejvyšší úroveň kvality projektu i realizace domu zaručuje nejen certifikace celého objektu, ale i jednotlivých detailů, které provedl Institut pro pasivní domy v německém Darmstadtu. Již nyní mají zájemci možnost v domě strávit pár dní, během kterých si mohou vyzkoušet plnohodnotné bydlení v pasivním domě a seznámit se s jeho jednotlivými prvky, například větrání s rekuperací tepla. V domě již probíhají měření, jako je blowerdoor test, monitorování povrchových teplot stavebních konstrukcí, posuzování stavebních detailů, termografická a termovizní měření, měření vlhkosti, elektromagnetického záření v  interiéru a exteriéru a také měření radioaktivity.

Založení objektu je navržené na plošném železobetonovém základu tloušťky 25 cm, který se nachází na 50centrimetrové vrstvě zhutněného pěnového skla. Nosný systém tvoří vnější obvodové stěny a vnitřní nosné stěny. Obvodové stěny jsou z tvárnic Ytong P2 – 400 a tepelné izolace Isover TF profi v tloušťce 30 cm a tvoří difuzně otevřenou a zároveň vzduchotěsnou konstrukci.

PROČ YTONG PRO PASIVNÍ DOMY?

„Na vysoké škole jsem se díky soutěži seznámil se stavebním materiálem Ytong. Později jsem hledal materiál, který by umožnil rychlou výstavbu pasivního domu a nabízel skládačku, ze které lze postavit celý dům. Proto jsem si vybral právě Ytong, který má extra výborné tepelněizolační vlastnosti ve všech směrech a také kompletní sortiment: překlady, strop, střechu, schody, příčky.  A navíc je velmi lehký,“ vysvětluje Martin Duchoň ze slovenského Green Studia, proč se rozhodl využít pro stavební materiál Ytong. „Stavby z Ytongu navíc vykazují výborné výsledky blowerdoortestu. Jsou tedy vzduchotěsné,“ dodává.

Testovací pasivní dům je situovaný v rakouském pohraničí, v obci Kittsee, která je vzdálená jen několik kilometrů od Bratislavy. Nachází se v zóně samostatně stojících rodinných domů a je postavený v souladu s požadavky současné architektury – tvarem ani hmotou nenarušuje okolní prostředí. Je navržený pro trvalé bydlení čtyř nebo pěti osob tak, aby kromě komfortního bydlení zajistil i možnost relaxace. Více informací najdete na stránkách www.pasivnydom.info.

PODROBNOSTI O STAVBĚ
Název stavby: EPD Kittsee
Pozemek: 451 m2
Půdorys domu: 9,0 × 11,1 m
Celková užitná plocha: 142,4 m2
Projektovaná měrná potřeba tepla na vytápění: 11 kWh/m2 a rok (podle programu PHPP – PassivHaus Projektierungs Paket)
Měrná potřeba tepla na vytápění pri n50 = 0,185/h: 10 kWh/m2 a rok (podle programu PHPP)
Vzduchotěsnost budovy (Blower-Door test): n50 = 0,185/h
Měrná potřeba primární energie: 77 kWh/(m2 a)
Tepelná ztráta při n50  = 0,185/h: 11W/ m2 
Tepelná zátěž při n50  = 0,185/h: 7 W/ m2   
Náklady na hrubou stavbu: 1 400 €/ m2 (základová deska, stavba, projekt, stavebné povolení)
Orientační náklady na vytápění: 180 € (elektřina a teplo)
Architektonický návrh exteriéru a interiéru: Ing. Martin Duchoň, greenstudios.r.o
Stavební firma: Drevstav Slovakia s.r.o a greenstudios.r.o

POUŽITÉ MATERIÁLY, KONSTRUKCE, TEPELNO-TECHNICKÉ

Stavba: Zděná stavba z pórobetónus difůzněotevřenou skladbou

Základová deska: Železobetonová deska tloušťky 250 mm na zhutněném pěnovém skle tloušťky 500 mm, U = 0,104 W/ m2.K
– skladba směrem z interiéru: laminátové parkety 8 mm, cementový potěr 70 mm, PE fólia, 100 mm izolace Isover EPS 100S, hydroizolace weber.tec superflex 10, 250 mm železobetonová deska, 50mm podkladový beton, 500 mm zhutněného pěnového skla

Fasáda s kontaktním zateplením: tloušťka obvodových stěn 565 mm,
U = 0,098 W/ m2.K
– skladba směrem z interiéru: tenkovrstvová omítka 5 mm, YTONG P2-400 tloušťky 250 mm, Izolace Isover TF profi tloušťky 120 mm, izolace Isover TF profi tloušťky 180 mm, tenkovrstvová silikátová omítka na lepidle tloušťky cca 2 mm.

Strop poschodí:
Tloušťka stropu na poschodí 500 mm, U = 0,075 W/ m2.K
– skladba směrem z interiéru: sádrokartón 15 mm, vzduchová mezera 60 mm, Isover Unirol plus 400 mm, OSB 3 hr. 22 mm, Isover Unirol plus 100mm, dřevěný záklop 20 mm

Střecha: Střecha valbová, použitá krytina pro střechy s nízkým sklonem BRAMAC max 7

Okna: certifikovaná dřevěná okna pro pasivní domy Makrowin 88 G2, Ug = 0,68 W/ m2.K, g = 0,62 W/( m2K), Uf = 0,76 W/( m2K)

Vstupní dveře: dřevené Makrowin, Ud = 0,8 W/ m2.K

Vytápění a větrání:
Nilan VP 18 compact K – přívod a odvod vzduchu přes fasádu, ohřívaný a chlazený přes vzduchové tepelné čerpadlo, vzduchové rozvody, rekuperace, ohřev elektrickou energií ( heatwlov 2kW + bioetanolová pec 3kW )

Příprava teplé vody:
Nilan VP 18 compact K, integrovaný zásobník TUV 180 l
0 komentářů
přidat komentář

Související články