Nový koncept bydlení s úsporou energie

Vložil
Tisková zpráva
21.06.2007 00:05
Brno - Společnost VELUX představila zcela nový koncept domu, který v sobě spojuje aktuální témata, jako jsou kvalitní architektura, vnitřní klima a úspora energie. Poprvé byl vzorový dům VELUX Atika představen v Bilbau, později navštíví několik dalších měst v oblasti Středomoří. VELUX Atika je pokračováním výzkumného projektu „Demohouse“ podporovaného Evropskou unií, který byl zahájen konceptem energeticky úsporné střešní nástavby Soltag.


VELUX Atika experimentuje s konceptem udržitelného bydlení, který vychází ze současné evropské legislativy, jejímž cílem je snížit spotřebu energie na chlazení, topení a ventilaci. Atika je projektem energeticky úsporné střešní nástavby, která v sobě kombinuje jednoduchost tradiční jihoevropské architektury, optimální vnitřní klima a inovační řešení pro zajištění energie a denního světla. Vytváří obydlí budoucnosti, jež je vhodné pro jihoevropské klimatické pásmo a životní styl.
    "Vzali jsme to nejlepší ze středomořské architektonické tradice a vytvořili jsme moderní dům uspořádaný okolo patia sevillského stylu a s různými sklony střech, které mají podobu typické středomořské „bílé“ vesnice na vrcholku kopce. Okna jsou strategicky umístěna podle funkce a orientace místnosti. Lehkou konstrukci jsme vybavili 160 mm vrstvou izolace pro zajištění konstantního vnitřního klima v zimě i v létě," říká Javier Aja Cantalejo, projektový manažer španělské architektonické firmy IDOM, která je autorem návrhu domu VELUX Atika.
    Za konceptem domu VELUX Atika stojí původní myšlenka na efektivní využití plochých střech, které jsou typické pro středomořské domy. Název Atika pak vznikl přesmyčkou cizích výrazů pro obytný prostor pod střechou - v řečtině "atic", v angličtině "attic" a ve španělštině "attico".

Chlazení zajišťují solární panely

Vysoké tepelné účinnosti domu VELUX Atika je dosaženo základním uspořádáním konstrukcí, ale i novou solární technologií a elektronickými řídicími systémy.
     Solární systém chlazení v domě VELUX Atika je zcela nový. Pracuje obdobně jako klasická klimatizace, ale místo elektřiny používá tepelnou energii ze solárních panelů umístěných na střechách. Společnost VELUX záměrně experimentuje s novými technologiemi pro úsporu energie, například solárním chlazením, protože úspora energie je díky nové evropské legislativě v jižní Evropě velmi aktuálním tématem.
    Dům VELUX Atika je konstruován tak, aby optimalizoval využívání přirozeného větrání a nočního chlazení pomocí rozvinutého elektronického řídicího systému, který automaticky monitoruje klima uvnitř domu. Systém reguluje vnitřní klima tak, že automaticky otevírá a zavírá okna a rolety a aktivuje systém klimatizace podle přednastavených parametrů, k nimž patří teplota, vlhkost, denní doba, sezona atd. Systém vychází z patentované technologie io-homecontrol®, jež konstantně zajišťuje vysokou energetickou účinnost a optimální klima uvnitř domu.

VELUX Atika inspiruje architekturu v subtropickém podnebí

První zastávkou nízkoenergetického vzorového domu VELUX Atika byl přístav Getxo v Bilbau, kde sloužil jako společenský a výstavní prostor společnosti VELUX. Mimo Španělsko bude projekt dále vystaven v Itálii, Francii a Portugalsku. Akce potrvá do roku 2010 a jejím cílem je vyvolat diskusi o nových příležitostech v konstrukci budov.
    "Společnost VELUX se snaží podporovat architektonické projekty, které přispívají ke zlepšení kvality lidského života a k trvale udržitelnému rozvoji společnosti. Projekt VELUX Atika je alternativou, která lidem nabízí atraktivní architekturu s optimálním vnitřním klimatem a současně snižuje spotřebu energie. Proto nás opravdu těší, že naše solární panely mohou být použity v systému solárního chlazení, které považujeme za technologii budoucnosti," říká ing. Jana Mašatová, produktová manažerka společnosti VELUX Česká republika.


Fakta o projektu VELUX Atika
VELUX Atika je jednogenerační dům o rozloze 126 m2, který sestává z obývacího pokoje, kuchyně a ložnice se sousedící koupelnou a technickou místností.

Architektura

Hmotové řešení domu VELUX Atika je inspirováno tradicí obydlí ve středomořské oblasti. Dům je uspořádán okolo patia, do kterého lze vstoupit ze všech místností; zde je patrná inspirace sevillským stavitelstvím. Střechy mají různé sklony podle vzhledu typické středomořské „bílé“ vesnice na vrcholku kopce. Místnosti jsou orientovány do různých stran podle jejich funkce a okna jsou umístěna tak, aby zajistila optimální prosvětlení denním světlem a vnitřní pohodlí.

Lehké konstrukce a izolace

Dům VELUX Atika má lehkou ocelovou konstrukci, která zajišťuje stabilitu a bezpečnost během montáže, demontáže a při přepravě. Zvolená ocelová konstrukce umožňuje použít na střeše a ve stěnách 160 mm izolaci. Tato izolace poskytuje v jižních oblastech ochranu před slunečním svitem a teplem a zajišťuje konstantní a příjemné vnitřní klima.

Přirozené větrání

Dům VELUX Atika má velmi dobře vyřešenou otázku přirozeného větrání. Základní koncepce přirozeného větrání je založena na strategicky umístěných střešních oknech s ohledem na funkci místnosti a orientaci ke světovým stranám. Všechna okna jsou vybavena předokeními roletami. Otevírání oken a rolet je řízeno automaticky v závislosti na ročním období, denní době a užívání místnosti.

Solární ohřev / chlazení

Klimatizační systém v domě využívá horkou vodu ze solárních panelů VELUX. V domě VELUX Atika byl nainstalován absorpční chladicí systém, který slouží jako klimatizace a v období horkých dnů interiéry domu ochlazuje. Místo elektřiny je klimatizační systém poháněn horkou vodou ze solárních panelů. Solární panely jsou současně také zdrojem teplé užitkové vody pro celé obydlí.

Automatické řízení domu

V projektu VELUX Atika jsou použity nejnovější technologie integrovaného řízení objektů. Všechna okna, rolety, okenní clony, stejně jako regulace klimatizace a další elektrická zařízení jsou řízeny elektronicky a ovládány automaticky podle předem definované teploty, vlhkosti, denní doby, ročního období atd. Řídicí systém je založen na bezdrátovém komunikačním protokolu io-homecontrol, vyvinutém předními firmami v oblasti technologií zaměřených na pohodlí, včetně společností Honeywell, Somfy a VELUX. Automatický provoz objektu zajišťuje konstantní vnitřní klima a optimalizovanou energetickou účinnost.

VELUX Atika v Evropě

Objekt VELUX Atika byl otevřen v loňském roce v Bilbau a od června se vydá na svoji cestu po Evropě podle následujícího předběžného harmonogramu:

Říjen 2007 – září 2008: Itálie, různé lokality
Říjen 2008 – leden 2009: Francie, různé lokality
Únor 2009 – leden 2010: Španělsko, různé lokality
Únor 2010: Portugalsko, různé lokality

Lidé spojení s projektem VELUX Atika

Poprvé s myšlenkou projektu VELUX Atika přišel mladý španělský architekt Roberto Aparicio, výherce španělské ceny VELUX v roce 2005. Autorem designu domu VELUX Atika je španělská architektonická a projekční kancelář ACXT/DIOM, která spolupracovala s Frankem Gehrym na realizaci Guggenheimova muzea v Bilbau. Vzorový dům postavila ve svém výrobním závodu v Gijonu společnost Modultec, která jej také do Bilbaa přepravila a provedla jeho montáž.

O společnosti VELUX
Společnosti VELUX se neustále snaží o zlepšování životních podmínek v podkroví tak, aby bylo plné denního světla a čerstvého vzduchu. Při své každodenní činnosti spolupracujeme s mnoha architekty po celém světě; v současnosti zahajujeme výzkumné a ukázkové projekty v oblasti kvality denního světla a vnitřního prostředí.
    Výrobní sortiment společnosti VELUX tvoří různé typy střešních oken, světlovody, dekorativní a zastiňovací doplňky, montážní doplňky, ovládací systémy a také solární panely. VELUX poskytuje rovněž řešení pro ploché střechy. Díky trvalému zaměření na kvalitu, inovaci a služby je značka VELUX jednou z nejsilnějších značek na globálním trhu stavebních materiálů a takto označené výrobky se prodávají po celém světě.

Pro více informací navštivte www.velux.cz


> Stránka spol. VELUX v katalogu
> Bydlení s úsporou energie - SOLTAG
0 komentářů
přidat komentář

Související články