Moderní okapový systém

Vložil
Tisková zpráva
01.09.2008 00:05
Lindab, s.r.o.

Systémy odvodnění střech dostávají v době moderních materiálů a stále rostoucích požadavků na estetičnost a užitné vlastnosti nový rozměr.
Minuly doby, kdy výběr začínal a končil u obyčejného pozinkovaného plechu. Jeho omezená životnost a nutnost pravidelné náročné údržby dnes už nikoho neláká. Současný trh nabízí mnoho druhů okapových systémů z různých materiálů.

Materiál a barvy

Systém LindabRainline, který vyrábí a dodává společnost Lindab, patří k nejprodávanějším okapovým systémům na našem trhu. Materiálem, ze kterého je vyráběn, je žárově pozinkovaný ocelový plech opatřený ochrannou barevnou vrstvou HB Polyester. Ocel zaručuje vysokou pevnost výrobku. Barevná povrchová úprava o tloušťce 50 µm nejen chrání ocelové jádro před korozí, zvyšuje její užitné vlastnosti a prodlužuje životnost, ale také okapům dodává na atraktivitě z hlediska možnosti kombinování barev se střešní krytinou, fasádou apod. Okapy Lindab tak nejsou jen funkčním prvkem bez kterého se žádná stavba neodejde, ale díky zmíněným vlastnostem může být chápán také jako výrazný prvek dotvářející architektonický vzhled objektu.

Praktickou výhodou odvodnění LindabRainline jsou minimální požadavky na údržbu. Díky povrchové úpravě není třeba okapy natírat. Životnost materiálu, povrchové úpravy i systému jako celku je prověřena téměř 40-ti léty používání v náročných klimatických podmínkách Skandinávie. Záruka na odvodňovací systém Lindab je 15 let.

Dimenzování a prvky systému

Pro správnou funkci okapového systému je vždy důležité správné dimenzování. Má-li dešťová voda bez problémů odtékat mimo dům, je nutné zvolit vhodný tvar a velikost prvků. Při navrhování odvodnění je třeba dbát na dostatečný počet svodů, proto se doporučuje umístit každých 10 metrů jeden svod. Ve správné volbě rozměrů mohou pomoci montážní příručky Lindab, internetové stránky www.okapyprovas.cz, nebo přímo technik společnosti Lindab. V sortimentu LindabRainline je široká škála žlabových háků určených pro různé způsoby uchycení žlabů a doplňky které usnadňují čištění systému. Chloubou systému je důmyslný systém spojek, díky kterému není třeba systém letovat, nebo lepit, není třeba ani žádného speciálního náčiní. Praktickými doplňky mohou být například odbočka do sudu, jistící háky, přechod do odpadu nebo prvek usnadňující vybírání nečistot. Je samozřejmé, že se mohou vyskytnout i situace, kdy je potřeba klempířské výrobky na míru. V takovém případě Lindab nabízí možnost využít oboustranných plechů příslušné barvy k výrobě potřebných prvků (nástřešního žlabu apod.).

Montáž

Nespornou výhodou okapového systému LindabRainline je snadná montáž. Základními nástroji jsou nůžky na plech, pilka na železo a gumová palička. Na krácení prvků se nesmí používat rychloběžné kotouče, úhlové brusky a podobné nástroje. Zahříváním by došlo k poškození ochranné vrstvy výrobku a následné možnosti koroze. Stavebnicový okapový systém LindabRainline umožňuje jednoduchou demontáž žlabů, například v zimním období v horských oblastech, kdy jsou žlaby namáhány velkým množstvím sněhu a hrozí jejich stržení sjíždějícím sněhem. V každém případě je dobré na horách zamezit tomu, aby se žlab sesuvem sněhu deformoval. Toho lze docílit tím, že se okapový žlab zapustí více pod úroveň okapové hrany, aby nestál v cestě sjíždějícímu sněhu, nebo použitím prvku STAG, který je určen především ke zpevnění koutů a rohu, ale dá se použít také pro zpevnění žlabu a používá se ve stejném počtu jako žlabové háky. Další možností ochrany okapů v horských je použití protisněhových zábran z řady Protectline.

Systém LindabRainline zakoupíte v síti obchodních partnerů Lindab.
Vyhledejte si svého nejbližšího prodejce na www.lindab.cz.