mmcité získalo RED DOT AWARD za elegantní upcycling sedacího systému Pixel

Vložil
Tisková zpráva
03.04.2019 10:00
mmcité1 a.s.

Studio mmcité1 se pyšní dalším významným oceněním, a to prestižní cenou za design Red Dot Award 2019. Mezinárodní porota složená z nejvýznamnějších odborníků z celého světa ocenila netradiční sedací systém Pixel, který využívá zbytkového materiálu. Za návrhem oceněného výrobku stojí David Karásek, hlavní designér mmcité1 a duo Herrmann & Coufal.

Studio mmcité1, které se téměř dvacet pět let zabývá návrhy a výrobou prvků městského mobiliáře, opět ukázalo svůj smysl pro inovace i to, že ekologicky udržitelný způsob výroby mu není cizí. Vsadili na upcycling, který spočívá ve schopnosti upotřebit i materiál, který by se jinak stal odpadem a vytvořili venkovní sedací systém udivující svou variabilitou a svěžím stylem. Nejvýznamnější světové ocenění za design Red Dot Award 2019 pak na sebe nenechalo čekat. Cenu, takzvaný červený puntík, každoročně uděluje Design centrum Severního Porýní-Vestfálska za ty nejlepší designérské počiny v oblasti produktového designu a podaří se jej získat jen jednomu procentu přihlášených výrobků.

"Promýšlet co nejlepší využití materiálu je pro nás přirozené a začíná to už při samotném designu. Neplýtvat materiálem je také nejekologičtější. Jenže jak upotřebit něco, co už podle běžných měřítek upotřebit nelze? To byla skutečná výzva. Chtěli jsme navrhnout výrobek, který bude esteticky unikátní, přinese do veřejného prostoru něco skutečně nového, a přitom využijeme dřeva, které by jinak skončilo v kamnech. Navíc jsme přišli na způsob, jak drobné dřevěné lamely kotvit do rámu unikátním způsobem, jež jsme si nechali patentovat," vysvětluje David Karásek z mmcité1.

Pixel je unikátní nejen svým konceptem, ale i nabízenými možnostmi. Základem je jednoduchý čtvercový modul nesený jedinou středovou nohou, ze kterého lze ve spojení s dalšími moduly sestavit téměř jakýkoliv půdorysný tvar sezení. Sedák je tvořen dřevěnými lamelami, jež mohou být různě orientovány a být tak základem hry, která se při vytváření konečných sestav nabízí. Systém doplňují nejenom opěradla, umístitelná kamkoliv na sedací plochu, ale i malé válcovité květináče vepsané do stejné pravoúhlé mřížky jako samotné sedáky. Jméno Pixel nebylo dáno novému systému náhodou, skutečně lze vytvářet jakoby rozpixelované obrazce, ovšem ne na papíře, ale v reálném veřejném prostoru. Navíc se dá na nich pohodlně sedět.

Pixel se poprvé představil české veřejnosti při příležitosti festivalu Landscape Praha, kde David Karásek, Herrmann & Coufal a Viktor Šašinka ukázali variabilitu výrobku v rámci experimentální instalace v parku na pražském Vítkově. Sestava pracující s motivem vlajky odkazuje na stoleté výročí Československé republiky. Lavičky mohou návštěvníci vyzkoušet i dnes, neboť na žádost občanů Prahy 3 instalace v parku zůstala.

Red Dot Award 2019 ovšem není jediná cena, kterou Pixel získal. Designéři David Karásek a duo Herrmann & Coufal, se s tímto výrobkem dostali až do finále Czech Grand Design 2018 v kategorii Designér roku, kde skončili druzí. Výrobek rovněž získal ocenění EDIDA 2019 v kategorii Outdoor, které každým rokem vyhlašuje časopis Elle Decoration.
0 komentářů
přidat komentář

Související články