Centrum psychiatrické rehabilitace v Bolzanu zdobí drážkovaná lineární fasáda s texturou StoSignature

Vložil
Tisková zpráva
17.04.2019 08:30
Sto s.r.o.

Nominace na architektonickou cenu Miese van der Rohe 2015, silný vztah mezi objektem a městskou čtvrtí, prolomení psychologických bariér, typických pro podobná centra, špičkové materiály a mistrovské zpracování. To jsou z pohledu architektury a stavebnictví hlavní atributy objektu Centra psychiatrické rehabilitace v Bolzanu.

Centra komunitní psychiatrie jsou jedním z pilířů v péči o duševní zdraví

Nové Centro di riabilitazione psichiatrica v severoitalském Bolzanu je zdravotnickým zařízením, jehož cílem je vytvořit společenství, ve kterém mohou obyvatelé, pacienti a pečovatelé pracovat společně na péči o dlouhodobé duševní zdraví. Jako všude, i tady je část duševně nemocných schopna žít (různě dlouhou dobu) mimo psychiatrická zařízení, ale přesto vyžaduje komplexní péči, kterou mohou poskytnout pouze podobná centra komunitní psychiatrie. Budova tak kalibruje spektrum vnitřních i venkovních prostor s cílem vytvořit prostředí spolupráce a duševní pohody. Centrum s nezávislou chráněnou bytovou jednotkou se nachází v obytné čtvrti Bolzano-Gries, která leží na západ od historického centra města a řeky Talvery. Budova je tvořena základnou s obdélníkovým půdorysem, do kterého jsou umístěny dva samostatné třípodlažní svazky. Ty vytvářejí vnitřní nádvoří, otevřená k obloze a přemostěná terasami.

Prolomení bariér a posílení vztahu centra a čtvrtě

Zakladatelé studia MoDus Architects z Brixenu, Matteo Scagnol a Sandy Attiaová, chtěli při projektování centra prolomit tradiční psychologické a fyzické bariéry, které jsou spojeny se zařízeními duševního zdraví. Na velmi viditelném místě, podél hlavní ulice čtvrti, používá centrum slovník spojený ne s institucionálními, ale s rezidenčními projekty. Velkorysé nádvoří ve vstupní zóně s přímým vstupem z ulice dovoluje přístup ke všem veřejným funkcím, umístěným v přízemí, a navíc vytváří v koncentrované okolní zástavbě tolik potřebné místo k uvolnění. Prostor slouží i jako neformální platforma pro setkávání a podporu obyvatel střediska a jejich rodin. Silný vztah mezi centrem a celou čtvrtí byl také jednou z hlavních zásad návrhu. Při navrhování fasády, barev, povrchů a materiálů byly inspirací budovy, typické pro celou městskou čtvrť Bolzano-Gries. Cílem bylo opět posílení vzájemného vztahu centra a městské čtvrtě.

Energeticky úsporný objekt s fasád- ním zateplovacím systémem Sto

Pečlivé rozpočtové plánování umožnilo, aby stavba s energetickým koeficientem 16kWh/m² a spadala pod druhou nejvyšší kategorii italských energetických certifikací (CasaClima A, v Itálii nazývané také jako "třílitrové domy", protože objekty v této kategorii vyžadují max. 3 litry nafty nebo 3 kubíky plynu na metr čtvereční ročně). Solární panely, sálavé vytápění a chlazení ve stropech spolu s efektivní obálkou budovy přispívají k cenově dostupnému a snadno udržovatelnému a energeticky vyspělému objektu. Pro zateplení jsou použity fasádní zateplovací systémy StoTherm Vario a StoTherm Mineral, vzhledu fasády dominuje kromě barev drážkovaná lineární omítka StoSignature s texturou Linear 30.

Lineární drážkovaná textura StoSignature

Pro místní realizační firmu amac-bau-service bylo jedním z klíčových zadání právě správné provedení této drážkované omítky. Za prvé bylo důležité zabránit vodě, aby z drážek odtékala a tím chránit fasádu před poškozením mrazem. Za druhé bylo potřeba ručně srovnat omítkové drážky s úrovní okenních parapetů. Z toho důvodů realizační firma vyvinula a využívala speciální pomůcku, díky které se daly realizovat drážky po obvodu celé budovy a bez jakýchkoliv přerušení. Špičkové řemeslo a materiály charakterizují celý projekt. I díky spolupráci se specialisty firmy Sto vzniklo působivé řešení obtížného úkolu - "táhnout" lineární drážkovanou texturu po celé ploše budovy a současně ji udržet v přesně stanoveném náklonu.

Objednejte si zdarma vzorky StoSignature

Omítky jsou odrazem individuality autora stavby a kreativní omítky StoSignature umožňují zanechat na fasádě váš jedinečný rukopis. Cesta k prvnímu kontaktu je přitom jednoduchá - na stránkách www.sto.cz/fasady stačí vyplnit registrační formulář a společnost Sto Vám bezplatně zašle vzorky vybraných povrchů StoSignature. Na vlastní oči se přesvědčíte, že s naším systémem kreativních omítek je možné téměř všechno.
0 komentářů
přidat komentář

Související články