Tantehorse: Strachy - performativní přednáška v KUMST

Drazí architekti... Architektura jako práce

Zdroj
KUMST Brno
Vložil
Tisková zpráva
07.01.2023 09:50
Přednášky

Brno

Prostor pro angažovanou architekturu, pod Fakultou architektury VUT v Brně, a kolektiv Tantehorse zvou na představení Strachy. Performativní přednáška mapuje mocenské společenské vztahy, strachy, které z nich vyplývají a možnosti, jak tyto strachy překonat jinak než celkovou ochablostí a naučenou bezmocí. Využívá inspirací ze současné kulturní reality a konkrétně zkoumá strategie odporu, úniku, tvarování a subtilních forem odvahy. Představení se uskuteční v pondělí 16. 1. 2023 od 19:00 v brněnském KUMSTu, v rámci doprovodného programu výstavy Drazí architekti… — Architektura jako práce.

Vstupné >

Filosofka Alice Koubová a performerka Miřenka Čechová se setkávají ve sdílení obecných myšlenek i konkrétní zkušenosti, jak vykročit ze vzorců naučených mocenských vztahů. Jak nepropadnout do lhostejnosti nebo poslušnosti podmíněné strachem? Udělat relativně neviditelný, ale nečekaný krok proti moci může být stejně náročné jako postavit se před většinu a promluvit. Proč je takový čin náročný a životodárný zároveň? Kde k takovým krokům najít vnitřní zdroje? Jaká je šance na úspěch? Bude to někoho zajímat? Jakou sílu nabízí v této věci kultura a umělecký zážitek? Performativně-hudebně-výtvarná zkušenost, která vyzývá diváka k zaujmutí aktivního postoje a vytváří možnost fyzicky zakusit okamžik překonání osobního diskomfortu v rámci bezpečného prostoru umění.

Alice Koubová je vědeckou pracovní Filosofického ústavu Akademie věd, kde se orientuje především na témata performance, tělesnosti, identity, etiky a uměleckého výzkumu. Je členkou vedení mezinárodní platformy Performance Philosophy a koordinátorkou programu Strategie AV 21 Odolná společnost pro 21. století. Dlouhodobě také vyučuje na Akademii múzických umění v Praze, kde nyní působí i jako proděkanka pro vědu a výzkum.

Miřenka Čechová je performerka, režisérka, choreografka, vytvářející autorské projekty na poli docu-dance, multimédií, cross-over. Dlouhodobě experimentuje s žánrovými přesahy, angažovanými tématy a s autobiograficky laděným materiálem, jak v režijní, tak v performerské roli. Se souborem Tantehorse podporuje začínající performery kurátorovanou sérií Emergency Dances a dlouhodobými laboratořemi Tantelab. Je také spoluzakladatelkou souboru Spitfire Company a dramaturgyní Laterny Magiky.

Koncept, performance: Miřenka Čechová, Alice Koubová
Hudba: Martin Tvrdý
Vizuální design: Eva Chudomelová
Lightdesign: Daniel Kozlík
Produkce: Jakub Urban

Projekt „Drazí architekti… — Architektura jako práce“ vznikl ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně a s finanční podporou statutárního města Brna, Ministerstva kultury a Nadace české architektury. Projekt „Strachy“ vznikl za podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Paláce Akropolis a za podpory programu Strategie AV21 „Odolná společnost pro 21. století“. Premiéra představení byla součástí projektu Beuys will be Beuys Goethe Institutu v Bratislavě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články