Přednáškový cyklus CONTESTING SPACE II

Zdroj
Jan Kristek
Vložil
Tisková zpráva
09.12.2013 02:00
srdečně Vás zveme na 2. ročník přednáškového cyklu

CONTESTING SPACE II / ARCHITECTURE AS A SOCIAL PRACTICE
neboli
BOJ O PROSTOR II / ARCHITEKTURA JAKO SPOLEČENSKÁ PRAXE.

Přednášky proběhnou vždy v úterý v 18:00 na Fakultě architektury VUT v Brně v místnosti A310.

Přednáškový cyklus představí architekturu a tvorbu měst jako inherentně politický proces a architekta/urbanistu jako aktéra, který si nemůže nárokovat neutralitu ve vztahu k moci. Po té, co modernismus ztratil svou důležitost jako společenský projekt, objevila se raná postmoderna se svou rozmanitostí a nezávislostí, a proto sociální nejednoznačností.
Dnes jsme opět dospěli do doby, ve které architekti obnovují svůj profesní zájem o architekturu a urbanismus jako o cílenou společenskou praxi.

PROGRAM:
                
10.12. 2013  MICHAEL KLEIN
(Wien) / http://www.scibe.eu
Lecture: Between Need and Desire: The Creation of the Minimum
 
17.12. 2013 PETER TRUMMER
(Innsbruck) / http://www.ioud.org
 
07.01. 2014  ELKE KRASNY
(Wien) / http://www.elkekrasny.at
                              
14.01. 2014 JENS DANGSCHAT
(Wien) http://isra.tuwien.ac.at



MICHAEL KLEIN (Wien)
Michael Klein je architekt a výzkumník sídlící v Rakousku ve Vídni. Studoval architekturu na Technické univerzitě ve Vídni na Ecole Speciale d'architecture v Paříži. Titul získal na Akademii výtvarných umění ve Vídni v roce 2007. Pracoval na poli architektury, krajinářství, urbanismu, výuky i výzkumu, nejaktuálněji potom ve výzkumném projektu SCIBE financovaného z evropských Strukturálních fondů. Jeho výzkumný záměr se soustřeďuje na politické myšlení, teorii a praxi a jakým způsobem ovlivňuje architekturu a městské prostředí.

PETER TRUMMER (Innsbruck)
Peter Trummer je profesorem městského designu a vedoucím Institutu pro městský design a plánování na Univerzitě v Innsbrucku. V letech 2004 - 2010 byl vedoucím Associative Design programu na Berlage institutu v Rotterdamu. Jako hostující profesor vyučoval na Pensilvánské univerzitě, na Sci-Arc v Los Angeles a na Technické univerzitě v Mnichově a na Akademii výtvarných umění ve Vídni.
Přednášel a jako kritik byl zván na AA v Londýně, na Univerzitu užitých umění ve Vídni, na IAAC v Barceloně, na Berlache Institut v Rotterdamu, na Sci-Arc v LA, na Pensylvánskou univerzitu a na Rice University v Houstonu.
Publikoval v renomovaných periodicích jako je AD Reader, AD Digital Cities nebo Arch+. V současnosti se tematicky zaměřuje na bio-politiku a populačního myšlení v architektuře a plánování.
 
ELKE KRASNY (Wien)
Elke Krasny přednáší a je odborným asistentem na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 2013 byla hostujícím profesorem na Akademii výtvarných umění v Norimberku v Magisterkém programu pro Architekturu a Urban Studies. V roce 2012 byla hostujícím vyučujícím v Canadian Centre for Architecture v Montreálu. V roce 2006 byla hostujícím profesorem na Univerzitě v Brémách v Němcku.
V roce 2011 byla residenčním kurátorem v Hongkongu v rámci Hongkong Community Museum Project a v roce 2012 byla rezidenčním umělcem v Audain Gallery na Simon Fraser University ve Vancouveru v Kanadě.
Je editorem a autorem řady knih o architektuře a urbanismu a feministické historiografii. Její texty byly široce publikovány v knihách editorských výběrů, výstavních katalogů a periodicích. Výstavy pod její kurátorskou patronací zahrnují The Force is in the Mind. The Making of Architecture  ve Vídeňském centru architektury (Architekturzentrum Wien), Penser tout Haut. Faire l'Architecture v Centre de Design de l'UQAM v Montrálu a Dalhousie University v Halifaxu v Kanadě a výstavy Hongkong City Telling a Mapping the Everyday: Neighborhood Claims for the Future v Audain Gallery ve Vancouveru.
V roce 2012 její výstava Hands-on Urbanism 1850-2012. The Right to Green byla prezentována ve Vídeňském centru architektury a následně na základě pozvání Davida Chipperfilda v Centrálním pavilonu na Bienále architektury v Benátkách v roce 2012.
 
JENS DANGSCHAT (Wien)
Jens Dangschat je profesorem sociologie a urbánní sociologie a vedoucím Institutu sociologie, architektury a plánování na Technické univerzitě ve Vídni. Jeho výzkum se zaměřuje na sociální nerovnost a segregaci, participaci a komunální správu, teorii prostoru a plánováni a udržitelného regionálního rozvoje. Je autorem a spoluautorem řady knih, článků a textů v knihách editorských výběrů týkající se například gentrifikace, městské chudoby, životního stylu a sociálního vyloučení. Byl členem řady poradních orgánů v oblasti výzkumu a městského plánování mimo jiné například vedoucím sekce Urbánního výzkumu Rakouské sociologické asociace (ÖGS), členem výkonné rady Evropské urbánní výzkumné asociace (EURA), členem hodnotící komise pro sociální in/exkluzi pro německé a švýcarské Ministerstvo vědy a výzkumu nebo poradcem na Technické univerzitě v Mnichově při zakládání výzkumného clusteru pro "Výzkum prostředí".
0 komentářů
přidat komentář

Související články